Ekonomi

Published on Haziran 13th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Türkiye’deki 17 banka için not düşürme kararı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’deki 17 banka için not düşürme kararı aldı. Moody’s ayrıca notunu düşürdüğü bankaları da kapsayan 19 finansal kurumun notlarını yeni bir indirim için izlemeye aldı. Moodys’den yapılan açıklamada, “Not indirimlerinin, kurumların fonlama profilleri üzerindeki olumsuz etkisiyle birlikte Türkiye’nin çalışma ortamının bozulmasını yansıttığı” belirtildi.

Moody’s not izlemelerin, çalışma ortamının daha fazla bozulma ihtimali ve bunun bankaların bağımsız kredi gücü üzerindeki etkisine, yabancı sermayeli bankaların iştiraklerine verdiği destekteki değişimlere ve Moody’s’in 1 Haziran’da Türkiye’nin “Ba2” seviyesindeki kredi notunu, gelecek dönemdeki makroekonomik politikalara yönelik belirsizlik gerekçesiyle izlemeye aldığını açıklamasının ardından hükümetin destek kapasitesindeki zayıflamaya odaklanacağını belirtti.
Notu düşürülen 17 banka listesi (Moody’s sıralamasıyla)
ING Bank Türkiye
QNB Finansbank
Ziraat Bankası
Garanti Bankası
Halkbank
Türkiye İş Bankası
Akbank
Alternatif Bank
Denizbank
Eximbank
HSBC Türkiye
Odeabank
Şekerbank
Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
TSKB
Vakıfbank
Yapı Kredi Bankası

Moodys, Türk bankalarına yönelik Mart 2018’deki son değerlendirmeden bu yana Türkiye’deki çalışma ortamının, özellikle de piyasa fonlaması açısından kötüleştiğini söyledi.
Moodys’den yapılan açıklamada “Bu olumsuz gelişmeler, öncelikle makroekonomik politikanın gelecekteki yönü ile ilgili belirsizliği yansıtarak, özellikle yatırımcı güveninin zedelemesiyle ortaya çıkıyor. Bankaların döviz cinsi finansman maliyeti, 10 yıllık devlet tahvil getirisinin Ocak 2018 ile Mayıs ayı sonlarında yaklaşık 300 baz puan artmasının ardından bu yıl önemli ölçüde genişledi. Ayrıca, TL aynı dönemde dolar karşısında yaklaşık yüzde 24 değer kaybetti(Mart ayından bu yana yaklaşık yüzde 20)” denildi.
Açıklamada ayrıca “Buna ek olarak, bankaların uzun vadeli dış finansman çevirme oranı, 2018 yılının ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında Mart ayında azaldı. Dolar kısa vadeli piyasa fonlamalarına olan yüksek bağımlılıkları nedeniyle, kısıtlı fonlama koşulları, Türk bankaları için önemli bir sorun.


6 bankanın ihraç ettiği ipotekli tahvilleri de izlemeye alındı
Moody’s ayrıca altı Türk bankasının ihraç ettiği ipotekli tahvillerin de not düşürme için izlemeye alındığını açıkladı. Bu bankalar şöyle:
Akbank
Garanti Bankası
Şekerbank
Vakıfbank
Yapı Kredi Bankası
Türkiye İş Bankası

Moody’s dün 11 Türk şirketin kredi notunu indirim için izlemeye aldığını açıklamıştı.
Türkiye’nin kredi notunu Mart ayında Ba2’ye indiren Moody’s 4 Haziran’da makro ekonomi politikalarının geleceği hakkındaki belirsizlik nedeniyle kredi notunu yeni bir indirim için izlemeye almıştı. Kaynak: indigodergisi.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑