Kültür Sanat

Published on Ocak 17th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Türkiye’den İnsan Manzaraları

Stuttgart’ta Dostluk ve Dayanışma Derneği Ahmet Arpad’ın “Türkiye’de İnsan Manzaraları Fotoğraf Sergisi”nin açılışını gerçekleştirdi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)


Stuttgart’ın en eski göçmen kökenli derneklerinden olan DİDF üyesi Dostluk ve Dayanışma derneği Ahmet Arpad’ın “Türkiye’de İnsan Manzaraları Fotoğraf Sergisi” nin açılışını gerçekleştirdi.

Bad Cannstatt kütüphanesi yeni yılın ilk sergi tercihini 1968 den bu yana Almanya’da yaşayan çevirmen-yazar-fotoğrafçı Ahmet Arpad’tan yana kullandı.

Sergiye ismini veren deyim ülkemiz ve dünyanın saygın şairlerinden Nazım Hikmet’tin Memleketimden İnsan Manzaraları dizelerinde esinlenmiş.

Kitaplarla fotoğrafın buluştuğu serginin açılış konuşmasını kütüphane sorumlusu Alexandra Kirchner yaptı. Değişik uluslardan insanların kardeşce bir arada yaşadığı şehrimizde birbirimizi, kültür ve sanatımızı daha yakından tanımak için böyle bir etkinlik yapmayı uygun bulduk.

Dost-Der adına sergi hakkında almanca bir konuşma yapan Sidar Çarman, Almanya’da yarım yüzyılı aşkın bir süredir yaşayan Türkiye’li işçiler yeni yurtları Almanya’da büyük emekler harcayıp alınteri döktüler. Bazen kelimeler düşünceyi açıklamak için yeterli değildir.  Ellerimizle ve gözlerimizle konuşuruz. Konuşan gözleri olan insanlar, Ahmet Arpad’in resimlerindeki insanları çağırdığı gibi, bize söyleyecek çok şeyleri var. Onlar yaşamın tam ortasında, otantik ve doğrudan bizlere el sallamaktalar dedi.

Gençlik Müzik Okulu grubunda gençlerin müzik dinletisi beğeniyle dinlendi.

Ahmet Arpad ise konuşmasında, Almanya’nın değişik kentlerinde düzenlediğim sergilerleEdirne’den Ağrı Dağı’na kadar güzelliklerle bezenmiş Anadoluyu izleyenlere yakından tanıtmaya çalışıyorum. Bugüne değin yapmış olduğum çalışmalarla Heinrich Böll, Hermann Hesse, Stefan Zweig, Joseph Roth, Robert Musil, Hans Fallada, Anna Seghers, Pablo Neruda, Johannes M. Simmel ve Thomas Bernhard’dın eserlerini güzel türkçemize kazandırdım. Çevirdiğim yapıtlarla Tarabya Çeviri Ödülü’yle (2012) Talât Sait Halman Çeviri Ödülü‘ne (2016) layık görüldüm. 30-40 yıllık fotoğraflara baktığınızda insanlardaki umut ve sevinç tutkusunu göreceksiniz.

Serginin açılışına katılanlar daha sonra tek tek fotoğrafların önünde gezinerek yorumlarda bulundular. Fotoğraf sanatının yazı sanatına benzer özellikleri var. Hayatı tek kareye sığdırarak ölümsüz kılmak çok kolay olmasa gerek!

Türkiye’de İnsan Manzaraları fotoğraf sergisi  Kütüphanenin (Stadtteil Bibliothek Bad Cannstatt Überkinger Str) mesai saatlerinde 15 Mart’a kadar ücretsiz gezilebilinir.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑