fbpx

Türkiye

Published on Ekim 15th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Türkiyeli Ermeni ve sosyalist Garbis Altınoğlu’nu kaybettik

Sosyalist hareketin önemli isimlerinden Garbis Altınoğlu kalp rahatsızlığı nedeniyle vefat etti. Acı haberi Belçika’da yaşayan sosyalist gazeteci Doğan Özgüden ağabeyimiz şöyle duyurdu:

12 Mart ve 12 Eylül faşist yönetimlerine karşı yiğitçe mücadele veren devrimci kardeşlerimizden Garbis Altınoğlu’nun sürgünde, Belçika’nın Antwerpen kentinde yaşama veda ettiğini büyük üzüntüyle öğrendik.

Ailesinin, dostlarının, yoldaşlarının ve Ermeni ulusunun acılarını yürekten paylaşıyoruz.

1946’da Amasya’da doğmuş olan Altınoğlu 60’lı yıllarda Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim görmüş, gençlik yıllarında İbrahim Kaypakkaya önderliğinde kurulan TKP-ML’de başladığı sosyalizm mücadelesini sürdürürken 12 Eylül askeri darbesinde tutuklanarak ağır işkenceye maruz kalmıştı.

Altınoğlu için bu dönemde açılan davanın iddianamesinde “Her nasılsa Türkiye’de doğmuş, Türk tabiiyetinde olan, kolejlerde cemaat adına okuyan, Boğaziçi üniversitesinde tahsil gören, hasılı devlet ve milletin bahşettiği en büyük nimetleri nefsinde yaşayan bu Ermeni oğlu Ermeni…” denilmişti.

1 Eylül 2010’da NTV’de yayınlanan bir söyleşisinde Altınoğlu, “Pek çok devrimcinin gördüğü işkenceleri, bir parça fazlasıyla ben de gördüm; Ermeni kökenli bir komünist olmam nedeniyle bu konuda da ayrıcalıklıydım” demişti.

Sinop Cezaevi’nde 1987 ve 1988 arasında 7 ay boyunca yeraltındaki bir hücrede tek başına tutulduğunu anlatan Altınoğlu, şunları söylemişti:

“Ölmemeyi nasıl başardığımı ben de merak ediyorum. Yakalandığım sırada (31 Aralık 1981) meydana gelen boğuşmada polisin elinde patlayan tabancadan çıkan mermi beni öldürebilirdi. Bunu ‘sadece’ sağ gözümü yitirmek suretiyle atlattım. 2 Şubat 1984’de sevk edildiğimiz Antep E-Tipi Cezaevi girişinde tek tip elbise giymediğim için vahşice dövüldüm. Ardından ağır bir rahatsızlık geçirdim ve uzun süre bir şey yiyemedim. 2 Mart’ta helikopterle Çukurova Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmasaydım, belki de ölebilirdim.”

Gabris Altınoğlu, “Ortadoğu/Seçme Yazılar”, “Hikmet Kıvılcımlı’nın Saptamaları Işığında Osmanlı ve Türkiye Tarihine Bakışlar”, “Filistin-israil-dosyası”, “Polemikler 1-2-3” dahil olmak üzere çok sayıda kitap, broşür ve makale yazmıştı.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑