Sömürgecilik

Published on Şubat 24th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Türkiye’nin basın ve fikir özgürlüğü kıskacındaki aktüel durumu

Stuttgart’ta Türkiye’deki aktüel kriz durumuna dair Gazeteci Max Zirngast’ın katıldığı bir etkinlik düzenlendi.

Gül Güzel (Stuttgart)


Türkiye’deki aktüel kriz olaylarına dair Gazeteci Max Zirngast’ın katıldığı bir etkinlik düzenlendi.

Stuttgart, Lilo Herrmann merkezinin salonunda, 21 Şubat, saat 19.00’da düzenlenen etkinlik özellikle çok sayıda katılan Alman ve Kürdistanlı gençliği tarafından büyük bir ilgi ile izlendi. Program gecenin geç saatlerine kadar devam etti.

Gazeteci Max Zirngast, 19 Eylül, 2018’de yapılan operasyonlarında tutuklanarak, 105 gün boyunca Sincan cezaevinde hapsedilmişti. Böylelikle Türkiye’de sisteme muhalif olan herkes gibi, ‘terörist örgüt üyeliği’ suçlamasıyla Avusturya vatandaşı gazeteci de nasibini almıştı. Bu konuyu irdelemek isteyen aktivistler, konuyla meşgul olup, Türkiye ve Almanya’daki gelişmelerle kamuoyunu bilgilendirmek istediler. O yüzden, Türkiye’deki hegemonya ve ekonomik krizlerde saklı  olan nedenleri içsel ve agresif şekliyle dış politikaya yansıtmak gereğini duyan aktivistler, bu etkinlikle aynı şekilde  Rojava Savaşı ve bu savaşa dair hazırladıkları Video gösterimini de eklediler. Aktivistler bu video ve fotoğraflarla Türkiye’nin Rojava’ya yaptığı işgal ve savaşlara dikkat çekmek için Daimler Benz firması, SPD parti bürosu ve Thales firmasına yaptıkları eylemlerin nedenlerini anlattılar. Böylelikle Türkiye’deki  krizlerin ve dolayısı ile Rojava’yı işgal etme nedenlerine aydınlık getirmek istediler.

Gazeteci Max Zirngast ise 4 sene boyunca Ankara/ ODTÜ’de siyasi bilimler üzerine yaptığı mastır sürecinde edindiği izlenimlere dayalı olarak, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu tahlil edip, anlattı. Ben ve benim gibi Alman uyruklu gazetecilerin de Türkiye’de tutuklanmasından dolayı enternasyonal kamuoyunda ve siyasi çevrelerde Türkiye’deki duruma dikkat çekme ve etkileme durumu oluştu. Sistem üzerine yapılan baskı nedeniyle değişime gitmek ve zorunda kaldı . bizler kısmen de olsa bu konuda başarılı olduk’’ diyen Zirngast Türkiye’nin Suriye savaşına da değinerek, ’’Suriye savaşı artık eskisi gibi etken bir güçle yapılmıyor. Sadece kısa ve küçük lokal saldırılar şeklinde yapılabiliyor. Türkiye burda Rusya ve Suriye yönetimine karşı geri atmak zorunda kaldı. 8 yıl boyunca kontrolü altında tuttuğu M5 karayolunu kaybetti. İçinde bulunduğu krizden dolayı şimdi yine ABD ile Patriot Raketleri hakkında anlaşma yapmaya çalışarak, yardım edilmeyi umut ediyor. Çünkü Suriye ve Rusya hava saldırılarına karşı kendisinin gücü yetmiyor. Ancak Rusya desteğiyle Suriye eski sınırlarını geri almayı hedefliyor. ABD Ortadoğu’da güç kaybederken Rusya güç olmaya devam ediyor. Onun için Erdoğan Akdeniz liman ticaretini Libya/Tripolis limanında yürütebilmek için Libya’yı işgal etmeye çalışıyor. Türkiye güçlü olduğunu göstermeye çalışsa da gerçekte öyle değil. o yüzden de Rusya ile ABD arasında geliğ- gidiyor’’ dedikten sonra, 2012 yılından beri gelişen siyasi değişimler, Rojava, Gezi, Alevi, Kadın örgütlenme ve direnişleriyle  Türkiye’nin güçlü durumuna soru işaretleri getirdi ve güçlü bir şekilde etkiledi. Erdoğan ve taraftarlarının bu güçlere artık geri attırmaya gücü yetmiyor. Buna bir de F. Gülen ile ayrışması ile HDP’nin meclise girmesi eklenince gücünü iyice kaybetmesine neden oldu. Ancak, Erdoğan şimdiye kadar hiç bir F.Gülen’liyi yargılamadı. Çünkü ayrılmadan önce iktidar olarak yaptıkları bütün suçları ortaktı. Onları yargılatsa, kendisi de aynı suçlardan yargılanmak zorunda kalacak…bugün de hala hükümetinde görev yapanların hepsi F. Gülen örgütlüdür yani AKP’nin hala F. Gülen ile ilişki içerisindedir’ ’diyerek Türkiye’nin gerçeklerine ayna ve ışık tuttu. Türkiye’nin mevcut sisteminin basın elemanlarına yaklaşımı ve kirli savaş siyasetinin sebep olduğu krizleri ve dolayısı ile gerçekleşen eylemlere  aydınlık getirdi.

Max Zirngast kimdir

Gazeteci ve yazar  Max Zirngast, 1989’da Avusturya’da doğumlu. Viyana’da felsefe tahsili gördü. Mastırını yapmak için 4 sene Türkiye/Ankara ODTÜ’de siyasi bilimleri okudu ve bu süre zarfında Türkçeyi öğrendi. 19 Eylül 2019 tarihinde suçlandığı davadan dolayı mahkum edildiği yurtdışı yasağı kaldırılarak, ülkesi Avusturya’ya döndü.

Programı düzenleyenler:

Initiative Kurdistan – Solidarität Stuttgart, Tevgera Civanên Soresger ve JKX Stuttgart- Studierende Frauen aus Kurdistan

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑