fbpx

Avrupa

Published on Mart 10th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

‘Türkiye’nin sorunlarını sığınmacıların sırtından çözmeye çalışması kabul edilemez’

Türkiye sınırındaki mülteci krizini görüşmek üzere Berlin’de bir araya gelen Almanya Başbakanı Merkel ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye’ye ortak açıklama ile tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB başkanlarıyla Brüksel’de Suriye, İdlib ve mülteci krizini görüştüğü saatlerde, Almanya Başbakanı Merkel ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Berlin’de Yunanistan-Almanya Ortak Ekonomi Forumu’nda bir araya geldi.

Türkiye sınırındaki mülteci krizini görüşmek üzere bir araya gelen iki lider toplantı sonrası yaptıkları ortak açıklama ile Türkiye hükümetini ortak bir dille eleştirdi.

MERKEL: TÜRKİYE KENDİ SORUNLARINI SIĞINMACILARIN SIRTINDAN ÇÖZMEYE ÇALIŞIYOR

Türkiye’yi kendi sorunlarını mülteciler üzerinden çözmeye çalışmakla suçlayan Almanya Başbakanı Merkel, ‘Türkiye’nin kendi sorunlarını sığınmacıların sırtından çözmeye çalışması kabul edilemez’ mesajı verdi. Merkel, AB ile Türkiye arasındaki mülteci mutabakatının yenilenmesi için tüm gücüyle çalıştığını da sözlerine ekledi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Brüksel temasları öncesinde yaptığı açıklamada Türkiye ile AB arasında 2016 yılında imzalanan mülteci mutabakatının geliştirilmesi çağrısı yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, mültecilerin Türkiye-Yunanistan sınırında bir çıkmaz sokağa sürüklendiğine dikkat çekti.

MİÇOTAKİS: BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Almanya Başbakan’ı Angela Merkel’in ardından konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye hükümetinin mülteci politikasındaki tavrını değiştirmesi gerektiği uyarısında bulundu.

“AB ve Yunanistan, Türkiye’nin sığınmacılar üzerinden uyguladığı baskıya boyun eğmeyecek” mesajı veren Miçotakis,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Brüksel’de AB başkanlarıyla buluşmasında, Yunanistan sınırında bulunan mülteciler  konusunda geri adım atacağını umduğunu söyledi.

Avrupa’nın çok kritik bir dönemden geçtiğini belirten Miçotakis, “Türkiye on binlerce sığınmacıyı düzensiz göçmen olarak Avrupa’ya göndermeye çalışıyor” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑