fbpx

Genel

Published on Mart 15th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Tutsakların Sesi Platformu: Tecrit İnsanlık Suçudur

Tutsakların Sesi Platformu, tecriti protesto ederek “Tecrit insalık suçudur, tecrite karşı özgür yaşamı savunalım” açıklamsında bulundu.

AF Haber Merkezi

Tutsakların Sesi Platformu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Tecrit insanlık suçudur, tecrite karşı özgür yaşamı savunalım

    Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağır tecrit koşullarını protesto etmek için Demokratik Toplum Kongresi(DTK) eşbaçkanı ve HDP Hakkari Millet vekili Leyla Güvenin hapishanede başlattığı açlık grevi tahliye edilmesiyle evinde sürdürmektedir. Leyla Güven açlık grevinin 127 Gününde direnişe devam etmektedir. Talebi nettir ve insanidir; Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılsın. Leyla Güvenin başlattığı direniş kararlı bir şekilde sürdürülürken bu direnişe Hapishanelerden ve dışarıdan katılımlarla yüzlerce kişiyi buldu. Direnişe Hewler’den katılan HDP üyesi Naşir Yağız 101.günde ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır, hastaneye kaldırılan Yağız tedaviyi redderek direnişe devam etmektedir. Strazburg’tan 14 Kürt siyasetçinin kararlıkla sürdürülen açlık grevi 75 günde, direnişçilerden Yüksel Koç kalıcı sağlık sorunu tehlikesiyle karşı karşıyadır. 1 Marttan itibaren Türkiye ve Kürdistan hapishanelerinde tutulan tüm PKK tutsakları süresiz açlık grevine başlarken yine TKP/ML tutsakları 5 günlük, Tüm MLKP tutsakları 15 günlük açlık grevi kararı açıldılar. MLKP dava tutsağı Muhabbet Kurt ise süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi kararı alarak Leyle Güvenin taleplerini sahiplenmiştir.

     Tecrite karşı Kürdistanın değişik bölgelerinden, Türkiye metropollerinden ve Avrupadan kitlesel katılımlar sönük olsada toplantı ve yürüyüşler düzenlenmekte ve dışarıda direniş alanlarına ziyaretler yapılmaktadır.  Faşist ve inkarcı Türk Devleti Leyla Güvenin direnişini sürdürdüğü evini ablukaya alarak Güvenin kitlelerle buluşmasını engelleyerek eylemi kitlelerden koparmaya çalışmaktadır. Faşist TC Devletinin bu tutumuna karşı birçok devrimci parti ve kitle örgütünün katılımı ile Avrupa  Tecrite Karşı Yaşam Platformu Almanyanın Dortmund kentinde oluşturularak Avrupa da daha etkili bir mücadele yürütme kararı almıştır. Ölümler yaşanmadan tecritin kaldırılması için uluslar arası gündem yaratmaya başlamıştır.

    Tutsakların Sesi Platformu olarak Leyla Güvenin başlattığı  ve kısa sürede Avrupa, Türkiye hapishaneleri ve Kürdistanın değişik coğrafyalarına yayılan Tecrite Karşı süresiz açlık grevi direnişini selamlıyor ve Güvenin talebini sahipleniyoruz.

Tecrit insanlık suçudur

Ölümlere karşı yaşamı savunalım

Yaşasın devrimci dayanışma

Mail: [email protected]          www.tutsaklarinsesi.com    Facebook/Tutsakların Sesi Platformu 

6 Mart 2019

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑