Emek

Published on Aralık 5th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Tutuklu 31 havalimanı işçisinden 30’u tahliye edildi

3. Havalimanı inşaatındaki kötü çalışma koşullarını ve iş cinayetlerini protesto ettikleri için yargılanan işçiler, savunmalarında çalışma koşullarını ve yaşanan hukuksuzlukları anlattı. Mahkeme 31 kişiden 30’unun tahliyesine karar verdi.

Ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi ve iş cinayetlerinin önüne geçilmesi için 3. Havalimanı şantiyesinde protesto düzenleyen 31’i tutuklu 61 kişinin yargılanmasına Gaziosmanpaşa 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı.


Yargılama adliyedeki duruşma salonlarının kapasitesinin çok az olması nedeniyle, adliye yemekhanesinde yapıldı. Mahkemenin geçici hakimi Ayhan Arduç avukatların derhal beraat kararını reddederek, tutuklu ve tutuksuz işçilerin savunmalarını dinledi. Duruşmayı tutuklu ve tutuksuz sanıkların yanı sıra, işçilerin aileleri, milletvekilleri, siviltoplum kuruluşu temsilcileri ve gazeteciler izledi.

Sabah 9.30’da başlaması gereken duruşma 11.20’de başladı. 31’tutuklu işçiden 30’unu dinleyen mahkeme yedi de tutuksuz sanık dinledi. Toplamda üç kere ara verilen duruşma 23.00 sularında sonuçlandı. Ara kararını açıklayan mahkeme 31 tutuklu işçiden 30’una adli kontrol şartı ile tahliye kararı verdi. Tutuklu işçilerden Serhat Bilici’nin ifadesi alınmadığı için tutukluluğuna devam kararı verildi.

Bir sonraki duruşma 20 Mart 2019 tarihine bırakıldı.

Tutuklu işçilere milletvekillerinden destek

Bianet’ten Hikmet Adalı’ın aktardığına göre, sabah saatlerinde adliye önünde toplanan işçi aileleri, İnşaat-İş Sendikası ve DİSK üyeleriyle beraber CHP’li vekiller Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker ve Kani Beko, TİP Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay HDP’li vekiller Filiz Kerestecioğlu ve Oya Ersoy 3. Havalimanı işçilerine destek verdi. Burada gerçekleştirilen basın açıklamasından sonra işçi aileleri, milletvekilleri ve basın mensupları duruşmanın yapılacağı salona girmek istedi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı adliye binası önünde polis barikat oluşturdu. Polis yetkilileri her işçi ailesinden sadece bir kişinin ve milletvekillerinin içeriye alınabileceğini söyledi. Gazetecilerin ise içeri alınmayacağını belirtti.

Gazeteciler içeri alınmak istenmedi

Duruma itiraz eden milletvekillerinden Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu bu durumun adil yargılama ilkesine gölge düşüreceğini belirtti. Gazetecilerin içeriye girmesi yönündeki çabalar kolluk kuvvetleri nezdinde yetersiz kalınca milletvekilleri başsavcılıkla konuşacaklarını söyleyerek içeri girdi. Başsavcılık ise mahkeme başkanına müdahale edemeyeceğini söyleyerek gazetecilerin içeri alınması konusunda yardımcı olamayacağını iletti.

Gazetecilerin tepkileri üzerine, duruşmayı izlemek isteyen gazetecilerin kimlik bilgileri alınarak sanola girmelerine izin verildi. Duruşmada kalabalık halde polis ve jandarma görevlendirildiği görüldü. İşçilerle aileleri arasına jandarma oturtuldu.

İşçi ve avukatların hazır bulunmasının ardından duruşmaya geçildi. Duruşma kimlik tespitiyle başladı. Daha sonra avukatlar usule dair söz aldı.

Avukatlar iddianamenin reddini istedi

Kabul edilen iddianamenin reddedilmesini isteyen avukatlar, işçiler hakkında beraat kararı verilmesini istedi. Ancak bu talep mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Usule dair konuşan Avukat Kazım Bayraktar’ın sözleri sık sık hakim tarafından savunmaya girdiği gerekçesiyle kesildi.

Avukat Kazım Bayraktar iddianamedeki çarpıklıklar ve eksikler üzerine bir konuşma yaptı. Bayraktar “İddianame, eylemi almış bir çuvala, sanıklar bir çuvala, delilleri bir çuvala koymuştur. Olmayan suçu üretmiştir” dedikten sonra hakim, Bayraktarın sözünü keserek söyleyeceklerini sorgundan sonra dinleyeceğini belirtti.

“İddianeme hak eylemini suç olarak tanımlıyor”

Bayraktar “Bizim müvekkillerimize iddianemenin çelişkilerini ve kendi lehlerine olan şeyleri söylememiz lazım. İddianame işçilerin hak eylemini suç olarak tanımlıyorsa biz de avukatlar olarak işçilere bakın bu iddianame sizin hak aramanızı suç olarak gösteriyor diyerek işçilere bir perspektif sunmamız gerekiyor” dedi.

Bayraktar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu iddianame patron, devlet ittifakının ifadesidir. Patronla işçilerle görüşmeye bile yanında devlet gücüyle geliyor. O görüşmelerdeki talepler de iddianemede yer almıyor.

“Kamunun baskı gücünü de yanına alarak görüşmeye gelen Kadri Samsunlu talepleri dikkate alarak sorunları çözmek yerine, bizim bu görüşmeye gelmemiz bile lütuftur diyor. İddianeme sendikacıların orda olmasını suç olarak sayıyor. Bir iddianamede sendikacılık bu şekilde tanımlanır mı?”

Bayraktar gözaltı sürecindeki hukuksuzluklara, tehdit ve darp edilmelere de değindi.

“Bu iddianame huhuki bir belge değildir”

Bayraktar’dan sonra Avukat Songül Beydilli söz aldı. Beydilli “Bu iddianame hukuki belge değildir, çünkü olayı ters yüz etmiştir. Hak kullanımı suç teşkil etmez. İddianame hak kullanımı suç haline getirmiştir. Barışçıl silahsız gösteri yapma hakkı vardır. Toplu eylem hakkı yasaldır.” ifadelerini kullandı.

Beydilli’nin bu sözlerine Bayraktar ek yaptı: “İGA Ceo’su Kadri Samsunlu iki gün sonra çıkıp ‘işçiler haklıydı, özür dilerim’ dedi, ama işçiler halen tutuklu.”

Avukat Yıldız İmrek ise Anayasa’daki işçi haklarını hatırlatarak “İddianame bunların hiç birini kapsamıyor. 31 işçinin tutuklu yargılandığı mahkeme darbe döneminde ancak görülmüştür” dedi.

Avukat Mürsel Ünder de söz alarak “Kolluk burada yeni bir yöntem denemiş. Kolluk işçilerden zorla aldığı görüntülerden kendilerini teşhis etmelerini istemiş. Şüpheliden delile gitmişler” dedi. Ünder şöyle konuştu:

Jandarmanın kırdığı kapının faturası işçilere

“İşçiler yemek salonunda yargılanmaya çalışılıyor. Buna duruşma denirse tabi. Ortam mesajın kendisidir zaten. Jandarma’nın kırdığı kapı için işçilere ‘mala zarar vermek’ten dava açıldı. İş güvenliği sağlanmış olsaydı ne işçiler burada olurdu, ne biz ne de siz. Dünyanın en büyük havalimanı yapılıyormuş”

Ünder’in bu sözü üzerine mahkeme hakimi, “Girmeyin buraya” dedi. Ünder, sözlerine devam ederek, “Böbürlenmek dünyanın en büyük havalimanı yapılarak olmaz” dedi. Dava avukatları olarak her hangi bir suç deliline ulaşamadıklarını vurgulayan Ünder, “İddianameye bakın evlere şenlik” ifadelerini kullandı.

“Savcı öfkesini sözcüklerle adeta kavga etmiş. ‘Sözde koşullar kötüymüş’ diyor. Bu koşulları ‘bahane etmişler’ diyor. Sözde sendikacılar meselesi var. İnşaat İşçileri Sendikası’nın belgelerine ulaştım. Dernekler ve sendikalar yasalarına göre kurulmuş sendikalar. Siz neden bu kadar yoksullardan nefret ediyorsunuz? Siz bir gün tahtakuruların olduğu odalarda yatın. Bu işçiler hepsini anlatacak.

“Savcı keşke işçilerin kaldığı yerde bir gece yatsa”

“Keşke imkan olsa da savcı bir gün o tahtakurularının olduğu odalarda yatsa. Üç aydır tutuklu bu işçiler. Bir saatlik yemek molasında bir saatin tümünü kuyrukta geçirdiğini düşünün. Bunları düşünmeden bu davada bir adım ileri gidemeyiz. Yok sendikacılar eylem için çağrı yapıyorlarmış. Asıl yapmazlarsa suç işlerler”

Ünder, işçilere dönerek, “Bunlar söylediklerinizin gerçek olmadığını düşünüyorlar” demesi üzerine, Hakim “Avukat bey yönlendirme yapmayın” dedi. Ünder devamında “Birilerinin işçilere niçin tutuklandıklarını ve yargılandıklarını anlatması gerekiyor” dedi.

Tutuklu işçiler, salonda bulunan bir jandarma görevlisinin başını sallayarak, kendisini tehdit ettiğini dile getirdi ve bir jandarmanın duruşma salonuna silahıyla girmesi üzerine tepki gösterdi. İtirazlar üzerine silahlı jandarma salondan çıkartıldı.

Mahkeme hakimi Anduç avukatların iddianamenin tekrar değerlendirilmesi ve derhal beraat taleplerini reddetti. Taleplerin reddinin ardından tutuklu işçilerin savunmasına geçildi.

Tutuklu işçiler savunmalarında özetle suç işlemediklerini söyleyerek, beraatlerini talep ettiler. Tutuklu snıklardan bazılarının ifadeleri şöyle.

Tutuklu işçi Teyip Kırğın: Verilen yemekler bozuktu

“Eyleme katıldım ama jandarma ile karşı karşıya gelmedim. Siverek’ten bizi 2500 lira diyerek getirdiler 1800 lira verdiler. İşten ayrılmak istedim fakat ekim sonuna kadar çalışmak zorundasın dediler. Yanımda arkadaşımı elektrik çarptı, hakkında tutanak bile tutulmadı. Bir saat boyunca yağmur altında servis bekliyoruz. Kapısı kapanmayan otobüsler var.

“Ben yemekliğin çokluğu ile ilgilenmiyorum. Ama verilen yemeklerin son kullanma tarihinin geçtiğini gördük. Verilen peynirin son kullanma tarihi geçikti. Tatlılar bozuk geliyordu. Biz farklı bir şey istemedik. Hakkımız olanı istedik.

“Haklarım çerçevesinde yürüyüşe katıldım ama polis ve jandarma ile hiç karşı karşıya gelmedim. Kahvehaneye bir kadın milletvekili geldi. Hangi partiden olduğunu bilmiyorum. Bana kim dokunursa benim için önemlidir. Orada bir fotoğraf çekmişler. Daha sonra gözaltına alındım.

“Gözaltına alındığımda komutan kulaklarımla oynuyordu. Psikolojik baskı yapıyordu. Fotoğraf gösterdi. Orada öğrendim kadının vekil olduğunu. Vekile küfrettiler. Kadının cinsel organı üzerinden hakaret ettiler.”

Tutuklu işçi Ramazan Gözel: Kuzenim 3,5 metreden düştü

“Eyleme katılma sebebim var. Suçlamaları kabul etmiyorum. Otobüse binmek için yol alıyorduk. 200 metre kadar uzağımızda slogan sesleri geldi. Biz otobüse bindik. Slogan atan grup gelip arabaya vurdular. Bize ‘Siz niye gelmiyorsunuz? Sizin de hakkınızı istiyorlar’ dediler. Biz de katıldık.

“Benim eyleme katılma sebebim kuzenim. Kuzenim Cihan Sarıbulak üç buçuk metre yükseklikten düştü. İş güvenliği alınmadığından oldu. Haklarını da almadı.

“Eylemde ayağımda terlik, üzerimde şort vardı. Nasıl TOMA’ya taş atayım. Eylemdeki işçilere sopa verdiğim söyleniyor. Evet, verdim. Vermesem o kalabalıkta beni döverler.

“Milletvekilleri ile kahvehanede oturuyordum. Fotoğraflarım çekinerek, suçlama konusu olmuş. Burada ben mi suçluyum yoksa benden habersiz benim fotoğraflarımı çekenler mi suçlu?”

“Oradaki komutanlar burada mı bilmiyorum. Askeri araç işçilerin arasına geldiği zaman, işçilerin saldırmasını engellemeye çalıştık. O ana dair hiçbir fotoğrafımız yok. Ben bu işi anlamadım.”

Tutuklu işçi Akif Altınışık: Bize terörist muamelesi yaptılar

“Ben herhangi bir suç işlemedim. Sorgusuz sualsiz koğuşlardan alınıp götürüldüm. Polis bize terörist muamelesi yaptı. Polisle ben karşı karşıya dahi gelmedim. Ne bir slogan attım, ne de bir eyeleme katıldım. Sadece kahvedeki milletvekilleriyle, heyetle olan toplantıya katıldım. Beraatımı istiyorum. Ben suçsuzum.”

Mustafa Atay: Üniversite harçlığımı çıkarmak için inşaatlarda çalışıyorum

“Üstüme atılan suçları kabul etmiyorum. Üniversite öğrencisiyim. Yıllardır harçlığımı çıkarmak için çalışıyorum. Olaydan bir buçuk ay önce işe başladım. Tamamiyle mağdurum.

“Olay günü servis alanına işe gitmek için çıktım. Orada bir grubun toplandığını gördüm. Eylem amaçlı değil yaşamsal koşulların iyileştirilmesi amacıyla toplandılar. Grubun toplandığı yer servis alanı olduğu için aralarında kaldım. Şefe konuştuğumla işin iptal olduğunu söyledi.

“Dışarı çıkmak için ana nizamiye kapısına yöneldim. Biber gazlı müdahale oldu. Otoparka kaçtım. Yeterince inceleme yapılmadığı bariz belli. Ben kamp alanı dışında kalan bir teli değil, iç tarafta koğuş bölgesine yakın alanda bir tel kestim. O bölgeden çıkabilmek için. O bölgeden çıkıp koğuşuma gittim.

“Hiçbir olaya karışmadım, karışmak gibi bir amacım olmadı. Ben zaten üniversite harçlığımı çıkarmak için çalışıyordum. Daha ağır koşullarda da çalıştım. Bir suç işlemedim. Eğer bir inşaat alanında yan keski silah olarak sayılıyorsa o da sizin taktiriniz. Ben polise taş atmadım, ya da arabalarına saldırmadım.”

Tutuklu işçi Deniz Aslan: Firma yöneticileri bizi vatan hainliğiyle itham ettiler

“Şartları söylememe gerek yok, ağırlığını avukatlar dile getirdi. Dosyamda üstüme atılan suçlarla ilgili herhangi bir delil yok. Yapmadım da. Biz çıkarken bir İGA yöneticisi geldi ve bizi vatan hainliğiyle itham etti. Vatan hainliği yapılacak bir şey yapmadım.”

Tutuklu işçi Rıdvan Günül: Firmadan almam gereken ücret hala yatmadı

“Üstüme atılan hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. Yürüyüşlere, eyleme katılmadım. Sadece kahvede yapılan toplantıya katıldım. Taşeronda çalışıyordum. Ana şirkete giriş yapılacaktı o gün ama olaylar nedeniyle yapılmadı. Eylem olduğunu görünce koğuşuma gittim. GBT tutuklaması yaptılar. Benden önceki arkadaşı tekme tokat döverek gözaltına aldılar. Ben hala ücretimi alamadım. Yatan kısımda eksik yatmış.”

İlker Kurt: İGA yöneticileri bizi darp etti

“Jandarmanın gelmesiyle gaz bombası attılar. Bunlardan kaçan grubun kaçarken çekilen fotoğrafları eylem olarak gösterildi. Jandarmaya yaptığımız herhangi bir müdahale ya da taş atma söz konusu değil. Bunların kayıtları varsa da görmek isteriz.
Şunu da belirtmek isterim; gözaltına altına alındıktan sonra İGA yöneticileri jandarmadan izin alıp bizleri darp etti. İşçilerin talepleri belli zaten. Ben iki aydır maaşımı alamıyorum.”

Murat Altıntaş: Her koğuşta tahtakurusu var

“Suçlamaları kabul etmiyorum. Slogan veya taş atma iddiaları doğru değil. Ücretin yatıp yatmayacağı belli değil. Ama patronun tavrından yatmayacağı belli. Çalıştığım yerde bayramdan olay zamanına kadar maaşını alamayan insanlar var.

“Tahtakurularının etkilerini azaltmak için ışıkları açıp öyle uyuyorduk. Her koğuşta tahtakurusu vardı. İşçiler kendi koğuşlarında kendi imkanlarıyla ilaçlama yapsalar bile etkili olmazlardı.

“Taşeron firmalar devletin verdiği yetkiyi kötüye kullanıyorlardı. İki ay kuralı vardı. İşinden memnun olmasa bile iki ay çalışmadan işi bırakamıyorlardı. Bırakırlarsa havalimanında başka firmada işe giremiyorlardı.”

Hacı Volkan Oflaz:Ölümlü servis kazaları yaşandı

“Çalıştığım sürede dört bayramda da çalışmak zorunda kaldım. 16 ay çalıştım toplamda. Çalıştığım süre zarfında hafta sonu, bayramlar, uzun çalışma koşulları, hep çalıştım. Hem zor şartlar altında çalıştım hem de hakkımız verilmedi.

“Eskiden kişi sayısına göre servis aracı veriliyordu. Yönetim değişikliğinden sonra servis araçları kısıtlandı. Servis şoförleri ek sefer yapmaya başladı. Araçları uzun kuyruklar halinde beklemeye başladık. Yağmurda, açık alanda bekliyorduk ve bu yüzden sinüzit oldum.

“Servis şoförlerinde uzun çalışma koşullarından dolayı, yorgunluk oluyordu, dikkati dağılıyordu. Bu nedenle ölümlü kazalar da yaşandı şantiyede.

“Benim kötü amacım yoktu. Burada mağdur olan benim. Ben sadece olanları telefonumla kayıt altına aldım. Kolluk kuvvetine taş atmadım ya da çalışanların çalışmasına engel olmadım.”

Kaynak: Siyasi Haber (http://siyasihaber4.org)

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑