fbpx

İnsan Hakları

Published on Mayıs 15th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Tutuklu Barış Akademisyeni Tuna Altınel: Dayanışma Yaşatır

Barış akademisyeni Doç. Dr. Tuna Altınel, tutuklu bulunduğu Balıkesir Kepsut Cezaevi’nden bianet’e bir mesaj gönderdi.

Altınel’in “Dayanışma yaşatır” sözleriyle noktaladığı notu şöyle:

“Barış, adalet, demokrasi mücadelesi beni Lyon’dan Çağlayan’a, Lyon’dan Kepsut Cezaevi’ne kadar getirdi. Bundan sonra nerelere götürür bilemiyorum. Ama şunu biliyorum. Bu yolda birlikte yürüdüğüm o bütün yoldaşlarımla aynı tutarlılığı göstermeye devam edeceğiz, dayanışmamız hep sürecek.”

11 Mayıs’ta tutuklanmıştı

Lyon-1 Üniversitesi Matematik Bölümünden Doç. Dr. Tuna Altınel, Fransa’da gerçekleşmiş bir konferans gerekçe gösterilerek 11 Mayıs günü Balıkesir’de tutuklandı.

Altınel, 10 Mayıs’ta pasaportu üzerindeki tahdite dair bilgi almak için Balıkesir Nüfus Müdürlüğü’ne gitmiş, aynı gün gözaltına alınmıştı. Savcılığın tutuklama istemiyle adliyeye sevki ardından nöbetçi hakimliğin kararıyla tutuklanarak Kepsut L Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Soruşturma kapsamında Altınel’e Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2 maddesindeki “örgüt propagandası yapmak” suçlaması yöneltiliyor.

Altınel Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacılarından. Kendisinin yine TMK 7/2 suçlamasıyla yargılandığı davası İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. (TP)

Kaynak : Bianet

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑