Emek

Published on Eylül 15th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Üçüncü Havalimanı işçilerine operasyon: 600 işçi gözaltına alındı!

İstanbul’da üçüncü havalimanı inşaatında çalışan ve dün sabah eylem başlatan işçilerin kaldığı yatakhanelere sabaha karşı baskın yapan jandarma yüzlerce işçiyi gözaltına aldı.

Üçüncü havalimanı inşaatında çalışan işçiler, iş güvenliği, olumsuz barınma çalışma koşulları, servislerin yetersiz olması gerekçesiyle dün sabah işe gitmeyerek şantiyede eylem başlatmıştı.  Jandarma ve polis bunun üzerine TOMA’lar ve gözaltı araçlarıyla giderek şantiyede beklemeye başlamıştı.

Jandarma ve polis gece 03.00 sıralarında işçilerin kaldığı yatakhanelere yönelik operasyon yaptı. İnşaat-İş sendikasından yapılan açıklamada jandarmanın kapıları kırarak içeri girdiği ve kimlik kontrolü yaptığı bildirildi. Yapılan GBT kontrolü sonrasında jandarmanın elindeki hazır isim listesine göre yüzlerce işçinin gözaltına alındığı bilgisi de açıklamada verildi.


Dev Yapı İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut da “İşçilerin en temel haklarını karşılanmazken, sabah saatlerinde yüzlerce özel harekat polisleriyle baskın yapılıyor. İşçiler zorla, tehdit edilerek işe çıkarılıyor” dedi.

Şantiyeye giden  HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, koğuşlara kapıların kırılarak girildiğini ve 400’e yakın işçinin gözaltına alındığını açıkladı. HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sadece bir karakolda 200’ün üzerinde işçinin gözaltında tutulduğunu söyledi.

İnşaat-İş Genel Sekreteri Yunus Özgür ve Örgütlenme Sorumlusu Deniz Gider, Sendika yöneticileri Uğur Karadaş, Özkan Özkanlı’nın da gözaltına alındığı belirtildi. Sendika son olarak gözaltındaki işçi sayısının 600 olduğu açıkladı.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑