Almanya

Published on Eylül 9th, 2018 | by Avrupa Forum 11

0

Ulm faşizme karşı yürüdü

Chemnitz’de göçmenlere yönelik ırkçı saldırı, Almanya’nın bir çok şehrinde olduğu gibi, Ulm’da da protesto edildi. 100-150 kişinin beklendiği gösteriye, 1200 kişi katıldı.

-FOTO GALERİLİ-

AF (Ulm)


Sol Parti Gençliği (Linke-Jugend) tarafından ırkçılığa karşı organize edilen gösteriye 100-150 kişi beklenirken 1200 civarında kişi katıldı. #wirsindmehr (Biz daha fazlayız) mottosuyla düzenlenen ve Linke’nin yanı sıra SPD, Yeşiller, İnternationale Bündnis, Piraten, AnitiFa, AGİF, ATİF, ADHF, Anadolu Federasyonu, SYKP, HDK-Ulm ve DİDF gibi kurumlar da yürüyüş ve mitingte yerini aldı. Gösteriye sendika, kilise ve ticaret odasından da temsilciler katıldı.

Irkçılığa karşı dur! Chemnitz her yerde!

Chemnitz’de göçmenlere yönelik ırkçı saldırı, Almanya’nın bir çok şehrinde olduğu gibi, Ulm’da da protesto edildi. Mültecilerin karıştığı kavga esnasında meydana gelen bıçaklama sonucunda bir kişinin ölmesini bahane eden faşistlerin adeta mülteci avına çıktığı olaylar, hala ülkenin ilk gündemi. Neonazilerin, halktan da çok sayıda katılımla gerçekleştirdiği ırkçı saldırılara karşı gösteriler önümüzdeki günlerde de sürecek.

“Irkçılığa karşı dur! Chemnitz her yerde!” denerek çağrısı yapılan etkinliğe, beklenenden fazla katılım olmsaı, anti-faşistlere de büyük moral oldu. Ulm şehir merkezinde, Berblinger-Brunnen’de yapılan başlangıç mitinginde ve yürüyüşten sonra Hans-und Sophie-Scholl-Platz’da gerçekleştirilen mitingte yapılan konuşmalarda neonaziler ve gerçekleştirdikleri saldırılar lanetlenirken, bundan sonra da faşizme karşı sessiz kalınmayacağı ifade edildi. Yaşlı, genç, çocuk çok sayıda kişi tarafından atılan slogan, taşınan döviz ve pankartlarda da faşizm ve ırkçılık lanetlenirken, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) tarafından açılan “NO PEGİDA – Kahrolsun Irkçılık, Kahrolsun Faşizm!” yazışı Almanca ve Türkçe pankart büyük ilgi gördü.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑