fbpx

Yazarlar

Published on Aralık 7th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Umut Diyalogları (2) – Cengiz Türüdü & Naim Kandemir

Beşir’e bak gör halini!

Naim- 4’e karşı 7 oyla YSK eliyle 31 Mart İstanbul Belediye Başkanlığı seçim sonucu gasp edildi. Böylece Ramazan’ın ilk günü ülkede demokrasi orucu da başlamış oldu.

Bu şekilde iktidar “delilik hakkını” kullanmıştır. Ülkedeki demokrasi kırıntısını da tasfiye ettiler el birliğiyle. Demokrasinin göz bebeği “sandık” artık faşizmin çeyiz sandığı oldu.

Cengiz- AKP bu kararı aldırarak intiharı seçmiştir. Kendi kararlarıdır, diyerek intihara saygı duyulabilir de iş orada bitmiyor; ülkeyi de yanında sürüklemeye çalışıyor. Düştüğü gayya kuyusuna ülkeyi de çekmek için uğraşıyor.

Naim- Tünel yapmakla övünen iktidar ülkeyi kapkaranlık bir tünele sokarak en çılgın projesini gerçekleştirmiş oldu. “Çılgın Bediş” bizleri gülümsetirdi fakat çılgın proje diye diye çılgınlaşan bir iktidar ancak halkları ağlatır.

Cengiz- Bu süreç akli bir süreç olmadığı için akıl yürütmek de pek kolay değil. Kapitalizm içindeki siyasi bir iktidarın normal olarak kapitalizmin kurallarına uyması beklenir. Nasıl piyasa ekonomisinin kuralları varsa, siyasi hayatın da kurallarına asgari düzeyde de olsa uyulması beklenir ülkede ve dünyada.

Ülkede akli bir sürecin olmamasından öte âdeta bir delilik hali hâkim. Bir akıl yürütebilmek için ortada hukuk, norm olması lazım. Bunlar yok. İttihat Terakki’nin adı çıkmış! Onların pabucu dama atılacak bu gidişle. Bir suikast ayağı kaldı. Onun da olup olmadığını bilmiyoruz ya… Çok dengesiz ve tehlikeli bir dönem var önümüzde.

A. Dilipak, milletin iradesiyle inatlaşmayın, sizi bitirirler, mealinde laflar etmişti yakın zamanda. Gidişat bu yöndedir, ülke birilerinin birilerini bitirmek için elinden geleni yapacağı karanlık bir mecraya sokulmuştur. Kadere inandıklarını söyleyenler gasplarla ömürlerini uzatmaya çalışıyor. Böyle kulluk bile olmaz.

Ömer Koç’un YSK kararından önce İmamoğlu’nu ziyaret ederek açıkça verdiği desteğe rağmen iktidar ve kurumu YSK bildiğini okudu. Kapitalizm içinde bunun bedeli olacak mı, ne zaman olacak?

***

Naim- 17 yıl sonra 31 Mart yerel seçimleriyle muhalefetten yana esmeye başlayan rüzgâr gaspla durdurulmuş oldu şimdilik.

23 Haziranda yeniden yapılacak İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminde CHP’nin amacı belli; daha fazla katılımlı, daha yüksek bir oran.

Boykot seçeneği de var tabii. Ancak boykot; CHP, HDP ve İyi Parti başta olmak üzere tüm muhaliflerin bu boykota birlikte katılmalarıyla bir anlam kazanır.

Hatta bu partilerin sine-i millet’e dönme kararıyla hodri meydan da denilebilir. Ancak, görülen; muhalefet blokunun henüz bu kıvamda olmadığıdır.

***

Cengiz- İmralı’da 8 yıl aradan sonra tecritin aralanarak avukatlarla devlet tarafından görüşme imkânı verilmesi elbette tesadüf değil. Belli ki iktidar çaresizlik içinde şaşkın ördek durumundadır.

İktidarın hayali muhalefet blokunda çatlak yaratmaktır. Dolayısıyla Kürt oylarına ve İyi Parti oylarına çengel atmak isteyecektir.

AKP 17 yıldır istediğini almaya alışmış olabilir. Ancak, Kürt oyları kimsenin babasının malı değildir. HDP bugün Türkiye’deki demokrasi ve antifaşist mücadelenin en dinamik gücüdür.

***

Naim- Aslında mesele artık İstanbul Belediye Başkanlığı meselesi de değildir. Mesele karanlık ve aydınlığın çarpışmasıdır. Mesele; faşizme karşı mücadele edilip edilmeyeceği meselesidir.

YSK eliyle bu gaspı yapan her şeyi göze alabilecek potansiyeldedir. Dolayısıyla gaspçılar 23 Haziran’ı da gasp edebilirler.

23 Haziran seçimlerine bu nedenle sadece yenilenecek bir seçim olarak değil, Demokrasi Cephesi’ne bir hazırlık olarak da bakmak gerekir. Huylu huyundan kendiliğinden vazgeçmeyecektir. Yolsuzlukları, haksızlıkları onların olsun, bizler demokrasi blokunu büyütmeli ve onun şemsiyesi altında kenetlenmeliyiz. Demokrasi Cephesi olarak bunların def’in törenini hazırlamalıyız.

AKP farkında olmadan muhalefetin motorunu ısıtmaktadır. Muhalefette istemeden bir sinerji yaratmıştır. İktidar deliliğin politikasıyla halkı adım adım ölümden öte köy yok noktasına getirmektedir.

Muradına eremeyen bir süre sonra çeyiz sandığında kefenini saklamaya başlar.

Son söz: Beşir’e bak gör halini! 7 Mayıs 2019


Umut Diyalogları (1) ve başlarken:
https://avrupaforum1.org/umut-diyaloglari-cengiz-turudu-naim-kandemir/

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑