Kadın

Published on Aralık 30th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Valilik engeline rağmen Antalyalı kadınlardan ‘Las Tesis’ eylemi

Antalya’da “Las Tesis” dansı yaparak destek eylemleri Valilikçe yasaklanan kadınlar, karara rağmen bir araya gelerek, eşit ve özgür yaşamak istediklerini belirtti.

Güney Amerika ülkesi Şili’de, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü maruz kaldıkları taciz, cinsel saldırı ve şiddeti dans ederek protesto eden kadınlara destek olmak amacıyla “Las Tesis” dansı yapmak isteyen Antalyalı kadınlar, Valiliği’nin engeline takıldı.

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Valiliğin aldığı “Eylem yasağı” kararına rağmen Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar, Attalos Meydanı’nda bir araya geldi. Polis tarafından ablukaya alınan parkta kadınlar, yasaklama kararına tepki gösterdi. “Yaşamak istiyoruz” pankartını açan kadınlar sık sık, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Kadınlar artık susmayacaklar” sloganları atarak, erkekler tarafından katledilen kadınları saygı duruşuyla andı.


Medya ve devlet aygıtları tarafından kadınların hedef gösterildiğini dile getiren Mol, faşizmden beslenenlere karşı susmayacaklarını söyleyerek, eşit ve özgürce yaşamak istediklerini vurguladı. Mol, “Yargı kadınların yeni bir yaşam kurmaya dönük her çabasını erkeklerin cinayet işlemesine bir ‘tahrik’ gerekçesi ilan ediyor. Katillerin iyi hal indirimleri uyguluyor. Kadınları her ne pahasına olursa olsun ‘evlilik içinde tutmak’ için devlet-yargı-kolluk faillerle el ele vererek kadınların başka bir yaşam kurma çabasının önüne geçiyor. Bunun bir devlet politikası olduğu alenen ortaya çıktı. İstanbul Sözleşmesi’ne, 6284 Sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasasına, nafaka hakkına dönük örgütlü saldırıya iktidar tarafından kol kanat gerilmesinin yarattığı gerilim, kadınların yaşamla ölüm arasında giderek incelen çizgide bir hayat sürmek zorunda bırakılmasında neden oldu” diye konuştu. Kaynak: mezopotamyaajansi22.com
 


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑