fbpx

Venezuela

Published on Mayıs 25th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Venezuela’dan İngiltere Merkez Bankası’na altın davası

Venezuela Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası’nı (Bank of England) yaklaşık 1,13 milyar dolar değerindeki altınını teslim etmeye zorlamak için bir Londra mahkemesine dava açtı.

İngiltere Merkez Bankası gelişmekte olan pek çok ülkeye altın rezervlerini muhafaza hizmeti sunuyor. Ne var ki orada tutulan 31 ton Venezuela altınının transferini de, B. Britanya hukumeti Maduro’yu Venezuela’nın meşru devlet başkanı olarak kabul etmediği için, 2018’den bu yana erteleyip duruyor.

The Guardian’ın haberine göre Venezuela, nisan ayında, İngiltere Merkez Bankası’ndan oradaki altın rezervlerinden bir kısmının satılmasını ve elde edilecek meblağın ülkede korona virüsüne karşı mücadeleye yardımcı olmak amacıyla Birleşmiş Milletler’e gönderilmesini talep etmişti. Venezuela Merkez Bankası, karşılık alamayınca, 14 Mayıs’ta bir ticaret mahkemesine başvurdu. Dava dosyasına göre bu fon Birleşmiş Milletler Kalkınma Programına aktarıldıktan sonra Covid-19 acil sorunu için sağlık donanımı, ilaç ve gıda gibi ihtiyaçları karşılamak üzere kullanılacak.

Venezuela’nın altın rezervlerinin satışı, ABD yaptırımlarından ötürü, mali kaynak yaratmak açısından Maduro yönetimini elinde kalan az sayıdaki seçenekten biri olarak görülüyor. Küresel petrol fiyatlarındaki düşüş ve korona tecridi ülkenin can çekişen ekonomisini daha da fazla engellemiş durumda.

Londra’da avukatlık yapan ve davada Venezuela Merkez Bankası’nı temsil eden Sarosh Zaiwalla, “İngiltere Merkez Bankası’nın ayak sürümesi Venezuela ve BM’nin bu ülkede Kovid-19 ile mücadele çabalarına belirleyici ölçüde köstek oluyor” dedi. 

Venezuela’da şu ana kadar 1121 korona virüs vakası ve 10 ölüm kaydedilmiş. Ancak sağlık çalışanları, salgın orada yayılacak olursa ülkenin zayıf sağlık sisteminin baş edemeyeceği uyarısında bulunuyor. 

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑