fbpx

Almanya

Published on Ekim 26th, 2018 | by Avrupa Forum 20

0

Verdi Sendikası TKP/ML davası hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi

Verdi Sendikası Nürnberg DGB binasında TKP/ML davası hakkında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

TKP/ML davasından yargılanan  devrimci komünist tutsaklardan Dr. Banu Büyükavcı ve Dr. Sinan Aydın ile savunma avukatlarından Yunus Ziyal ve Dr. Peer Stolle`nin konuşmacı olarak katıldığı bilgilendirme etkinliğine çok sayıda dinleyici katıldı.

Verdi sendikası  Bayern Göçmenler Komisyonu temsilcisi Charly Johnson´un katılımcıları selamlaması ile başlayan bilgilendirme etkinliğine, Nürnberg de faaliyet gösteren Alman ve Göçmen kurumların temsilcileri ile avukatlar, Nord Klinikum hastahanesinde çalışan Doktorlar, NN (Nürnberger Nachrichten) editörlerinden Karsten Huber ve Nürnberg Tutsaklarla Dayanışma Platformu bileşenleri ve PARTiZAN taraftarları katıldılar.

Dr. Banu Büyükavcının Avukatlarından <strong>Avukat Yunus Ziyal, </strong>Münihte  görülmekte olan TKP/ML davasının sürecini özetleyen bir sunum gerçekleştirerek; Alman hükümeti Adalet bakanlığının izniyle açılan davanın politik bir dava olduğunu ve Türkiye dışında hiç bir yerde yasaklı olmayan, Almanyada da henüz yasaklı olmayan, politik bir parti olan TKP/ML nin bu dava ile yasaklanmaya çalışıldığına dikkat çekti. Davanın hukuksal boyutunun Türk devletinin TKP/ML hakkında sunduğu belgelere dayandırılmaya çalışıldığını ve Türkiye de bu davayı hazırlayan savcı ve Emniyet  Genel müdürlüğü yetkilisi Erol Köse`nin evrakta sahtecilik suçlamasıyla bugün Türkiye de tutuklu olduğunu söyleyerek, evrakta sahtecilikten tutuklanan bir emniyet görevlisinin hazırladığı dosyadaki bilgi ve gazete kupürleri üzerinden Alman yargısının bir dava yürütmekte olduğunu belirtti.

Dr. Banu Büyükavcı tutuklanma anını ve Hapishanede 5 ay kadar yaşadığı izolasyonu anlatarak, İzolasyonun bir işkence olduğuna dikkat çekti. Tutukluluğu boyunca devrimci dayanışma gösteren tüm kurumlara ve duyarlı bireylere teşekür ederek,  hapishanede tutuklu bulunduğu süre içerisinde kendisini hiç yalnız hissetmediğini söyleyerek, Almanyadan ve dünyanın bir çok ülkesinden dayanışma ve destek amaçlı  yüzlerce mektup ve kartlar aldığını ve dışardaki mitinglerin, etkinliklerin mücadelesine moral kattığını belirtti. Nepal de, Hindistan da, Avusturya da,İtalya da Yunanistan da, Türkiye de, Brezilya da ” Devrimci Tutsaklara Özgürlük” amaçlı eylem ve etkinlikler düzenlenmesinin mücadele azmini ve kararlılığını artırdığını söyledi. Davada 7 Tutsağın şartlı tahliye edildiklerini, ama halen Seyit Ali Uğur, Deniz Pektaş ve Müslüm Elma`nın tutukluklarının devam ettiğini belirterek,tutuklulukları devam eden tutsakların bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi. 

Dr. Sinan Aydın, tutsaklık yaşayanlar hapishanede bir kartın ve mektubun kıymetini ve dayanışmanın değerini iyi bilirler diyerek, hem tutsaklıkları süresince hemde bugün TKP/ML ye yönelik sürdürülen baskılara karşı dayanışma gösteren tüm devrimci-demokrat kesimlere ve sürmekte olan uzun dava süresince kendilerini ve yoldaşlarını yalnız bırakmayan herkese teşekür etti.Tüm dava tutsakları adına etkinliğe katılan kitleyi selamladı. Alman yargısının sürdürmekte olduğu davanın kararını, tutuklamayla birlikte verdiğini ve davanın hukuksal gerekçelerden çok politik nedenlere dayandığını belirtti. Hapishane sürecinde yaşadıkları izolasyon ve uygulamaları anlattı. Bu davayı açanlar bilmeliki; dünya görüşümüz değişmeyecek, poltik mücadelemiz her yerde devam edecektir dedi.

Avukat Dr. Stolle ise davanın devrimci mücadele yürüten bir örgüte karşı açıldığını belirterek, 129 a-b maddelerine dayanarak açılan dava ile TKP/ML-TiKKO “terörist” olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu davada tutuklanan 10 devrimci 3 yıl boyunca teknik takibe alınmış, telefonları , evleri ve arabaları dinlenmiştir. Madem bu insanlar ” terörist” idi? neden 3 yıl beklediniz ? diye sormazlarmı ! diyerek sürdürdüğü konuşmasını, bu dava ile Alman devleti  Türk devletine destek vermektedir. Almanya`da PKK yasağı 25 yıldır devam etmektedir. Yine birçok devrimci muhalif örgüt baskı altına alınarak devlet tarafından ” terörize” edilmektedir dedi. 

Bilgilendirme etkinliğine katılan kişilerin söz alarak sordukları sorulara, verilen cevaplarla etkinlik 20.45 de sonlandırıldı. Etkinliğin bitiminde “Tüm politik Tutsaklara Özgürlük” sloganı atıldı.

AHM- Nürnberg

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑