fbpx

Avrupa

Published on Mayıs 6th, 2020 | by Avrupa Forum 4

0

WHO sözcüsü: Fransa’da 27 Aralık’ta Covid-19 vakası görülmesi şaşırtıcı değil

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Sözcüsü Christian Lindmeier, Fransa’da ilk yeni tip korona virüsü (Covid-19) vakasının 27 Aralık 2019’da görülmesinin şaşırtıcı olmadığını belirterek, geçen yılın kasım ve aralık aylarından itibaren “şüpheli zatürre vakalarına” Covid-19 testi yapmaları için ülkelere çağrıda bulundu.

WHO Sözcüsü Lindmeier, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, 27 Aralık 2019’da solunum rahatsızlığı nedeniyle tedavi edilen kişinin aslında Covid-19’a yakalandığına ilişkin Fransa’dan yapılan açıklamaları değerlendirdi.

31 Aralık 2019’da Çin’de ilk Covid-19 vakasının bildirildiğini anımsatan Lindmeier, bu bilgiye rağmen çok büyük bir ihtimalle Çin’de Covid-19 semptomlarının geçen yılın aralık ayı başlarında görüldüğüne dikkati çekti.

Fransa’dan bildirilen vakanın şaşırtıcı olmadığını ifade eden Lindmeier, bu yeni gelişmenin “heyacan verici olduğunu” ve kendilerine “yepyeni ve daha iyi bir tablo çizdiğini” vurguladı.

Lindmeier, virüsün ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin’in ismini vermeden, ilk Covid-19 taşıyıcılarının ülkeler arası seyahat etmesiyle virüsün bilinenden daha önce yayılmaya başlamış olabileceğine işaret etti.

“Fransa’daki veya benzer senaryolardaki bulgular, Covid-19’un potansiyel virüs dolaşımını daha iyi anlamaya yardımcı oluyor.” diyen Lindmaier, Covid-19’a ilişkin daha erken tarihli vakaların da ortaya çıkabileceğine işaret etti.

Lindmeier, kasım ve aralık aylarından itibaren “nedeni belirtilmemiş şüpheli zatürre vakalarının” Covid-19 olup olmadığına dair yeni testler yapmaları için ülkelere çağrıda bulundu.

Sözcü, böylelikle salgına dair yeni bilgilerin ortaya çıkacağını kaydetti.

Fransa’da ilk vakanın tarihi değişti

Fransa’da, başkent Paris’in banliyölerinden Bobigny’deki İbn Sina Hastanesi Acil Servisi Şefi Yves Cohen, 3 Mayıs’ta BFMTV kanalına yaptığı açıklamada, 27 Aralık 2019’da solunum rahatsızlığı nedeniyle tedavi edilen kişinin aslında Covid-19’a yakalandığını aktarmıştı.

Cohen, bu durumun bu kişiye tekrar test yapılmasıyla ortaya çıktığını ifade etmişti.

Söz konusu kişinin virüsü iki çocuğuna bulaştırdığını belirten Cohen, eşinin hasta olmadığını fakat belirti göstermeden Covid-19’a yakalanmış olabileceğini söylemişti.

Sağlık Bakanlığına göre ise ülkede ilk Covid-19 vakaları 24 Ocak’ta görüldü.

Kaynak: Independent Türkçe


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑