Emek

Published on Eylül 4th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

WMF’de 12’ye 5 var

Dünyaca ünlü çatal, kaşık, tencere ve kahve makineleri üreticisi WMF fabrikasında tencere üretim bölümünü kapatacağını açıkladı. İşçiler her pazartesi 12’ye 5 kala gösteri yapıyor.

AF (Geislingen)


Güney Almanya’nın Geislingen şehrinde dünyaca ünlü çatal, kaşık, kahve makinaları ve tencere üreten WMF firması tencere bölümünün kapatılacağını açıkladıktan sonra işçiler, işverenin kararını protesto etmek için her pazartesi günü ”Mondays for Jobs” sloganıyla öğle vakti saat onikiye beş kala giriş kapısında buluşup, sarı yelekleriyle firmanın etrafında yürüyerek eylemlerini gerçekleştiriyorlar. Çok sayıda işçinin katıldığı eylem, firmanın bulunduğu ana caddesi boyunca devam ediyor ve yoldan geçen araçlar ve yayalardan büyük destek alıyorlar. Her pazartesi buluşan WMF işçilerine duyarlı vatandaşlardan da büyük destek geliyor. Yetkililer “arzu edenlerin eyleme katılabilir ve destek olabilirler” diye çağrıda bulunarak, tüm vatandaşları Pazartesi günleri on ikiye 5 kala WMF ana kapısına bekliyorlar.

Bilindiği gibi; çok sayıda Türkiyelinin de çalıştığı WMF firmasının Geislingen’de kahve makinaları üretimi ve tencere üretim bölümü 2016 yılında Fransız firması SEB tarafından satın alındı. Fransızların tencere bölümünün 2021 yılında kapatılmasını açıkladıktan sonra, 400 kişiden fazla işçinin işten çıkarılmayla karşı karşıya kaldığı belirtildi. Metal İşçileri Sendikası IG Metall, kararın kabul edilemeyeceğini açıkladı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑