Sömürgecilik

Published on Şubat 27th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Yangından sonra, Öcalan için endişe sürüyor

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Adası’nda çıkan yangına ilişkin, “Tecrit koşullarında her habere ciddiyetle yaklaşılmalı. KCDK-E’den sokağa çağrı.

Abdullah Öcalan ile 3 tutuklunun bulunduğu İmralı Adası’nda çıkan yangın halen sürerken, yangın söndürme çalışmalarının lodos nedeniyle aksak yürüdüğü öğrenildi. Öcalan’ın avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu, yangınla ilgili yazılı açıklama yaptı.


Asrın Hukuk Bürosu’nun açıklaması şöyle: “27.02.2020 tarihinde İmralı Adası’nda yangın çıktığı haberi basında yer almıştır. 7 Ağustos 2019 tarihinden bu yana engellenen görüşme başvurularımızla beraber İmralı Adası’nda tutulan müvekkillerimiz hakkında hiçbir bilgi sahibi değiliz. Bu nedenle çıkan yangın hakkında ayrıntılı bilgimiz olmayıp basından öğrenmiş bulunmaktayız. Müvekkillerimizin sağlık durumları ile cezaevi koşullarının gözlemlenmesi ve kaygılarımızın giderilmesi amacıyla derhal görüşmemizin sağlanması için Adalet Bakanlığı’na ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduk. Süreci yakından takip ediyoruz. Tecrit koşullarında her türlü habere ciddiyetle yaklaşılması gerektiğini hatırlatıyor ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz.”


KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı, İmralı Adası’nda çıkan yangına ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.

‘HALKIMIZDA DERİN ENDİŞE HAKİM’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Reber Apo’nun esir tutulduğu yüksek güvenlikli İmralı tecrit adasında ormanlık alanda yangın çıktığı ve bu yangının henüz söndürülemediği bilgileri halkımızı derin bir endişeye sokmuştur.
Bu sabah erken saatlerde ortaya çıktığı söylenen ve hiçbir bilginin doğruluğu teyit edilemeyen İmralı Ada’sındaki son durum tam olarak endişe vericidir. En son 7 Ağustos 2019 günü avukatlarıyla görüşebilen Reber Apo’nun durumu hakkında tam bir bilinmemezlik hakimdir.
Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri yangına müdahale etmek için harekete geçtiği ileri sürülen haberle ilgili hiçbir detay verilmemektedir.
Üstelik, itfaiye ekiplerinin denizdeki fırtına nedeniyle adaya gidemedikleri ifade edilmektedir.
Şu an Önder Apo ile birlikte Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım da İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadır.
Avukatlar adaya gidebilmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Fakat faşist Türk devletinin İmralı’da görüşmeye izin verip vermeyeceği net değildir.

ULUSLARARASI KURUMLARA VE HALKA ÇAĞRI

Reber Apo’nun yaşamı hakkında ciddi endişeler duyuyor, başta Avrupa Konseyi ve CPT olmak üzere uluslararası kurumları harekete geçmeye çağırıyoruz.
KCDK-E olarak Avrupa’da yaşayan halkımızı, devrimci, demokrat, aydın dost herkesi an itibariyle etkin şekilde tepki göstermeye, uluslararası kurumları uyarmaya ve sokağa çıkmaya çağırıyoruz.
Direnişimizle Başkan Apo’nun etrafında çember olalım, özgürlüğü için alanlara inelim.”

(MA / AF)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑