fbpx

Ekoloji

Published on Temmuz 12th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Yaşam savunucularından Kanal İstanbul’a karşı yürüyüş

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, “Bu ‘ölüm projesine onay vermiyoruz, mücadele etmeye kararlılıkla devam ediyoruz” diye seslendi.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul Projesine karşı bir kez daha Küçükçekmece’de bir araya geldi.

“Pandemide biz yaşam onlar rant peşinde” yazılı pankartlar ve Kanal İstanbul Projesini protesto eden dövizlerin açıldığı eylemde Fatoş Karaosmanoğlu basın metnini okudu, şöyle dedi:

“Daha fazla talan projesine ihtiyaç yok”

“Önce pandeminin en ağır döneminde iki tarih/kültür varlığı köprünün taşıma ihalesini yaptılar. Bize ‘evde kal’ diye akıl verirken, çoğalamamızı fırsat bilerek korona günlerinde sermayeye yeni imkanlar sundular. Halkın tepkisi üzerine, derhal bir düzenleme ile ihalelere dijital devam etme kararı aldılar. Bu da yetmedi Kanal İstanbul, Yenişehir projesi kapsamında 1/100 binlik planına kabul, ardından 1/500 nazım plan ve 1/1000 ölçek imar planlarını kabul ettiler.

 “İstanbul’un son tarım alanlarını, sularını, insan dışı canlı yaşamı yok edip, kentin esas sahiplerini sürecek olanlar raporda, nitelikli insanlar için turizm projeleri, oteller, fuar alanları, AVM’ler, geniş, rahat, lüks konutlar yapmayı planlıyorlar. Finans projesi ile bağını kuruyorlar ve 3. Köprü ve 3.Havalimanını bu kapsamda yaptıklarını ilan ediyorlar.”

“Bu ülkenin daha fazla talan, rant projelerine ihtiyacı yoktur. Halkın ihtiyacı işsizliğe, yoksulluğa çözüm bulunması, demokratik ve özgür bir yaşamdır. Bu ‘ölüm projesine onay vermiyoruz, mücadele etmeye kararlılıkla devam ediyoruz.”

Açıklamanın ardından Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, İstanbul’u yok etmek anlamına gelen Kanal İstanbul projesine karşı 4 kilometrelik yürüyüşe başladılar.

Kaynak : ETHA

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑