fbpx

Genel

Published on Mayıs 31st, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Gezi 7 Yaşında: Gezideyiz Biz

Gezi Direnişi’nin yedinci yaşı sosyal medya mesajları ve açıklamalar ile kutlanıyor.

Taksim Gezi Parkı’nda ağaçları savunmak için başlayan ve 79 ilde milyonların katıldığı kitlesel protestolara dönüşen Gezi Direnişi’nin yedinci yaşı kutlanıyor.

Yaşamını kaybedenler hatırlatılıyor

Taksim Dayanışması’nın sosyal medya hesabından mesajlarından şöyle seslenildi:

“Bugün 31 Mayıs, beton çölünün ortasında İstanbul’un tek nefes alabileceği Gezi Parkı’mızda başlayan umudun Türkiye’nin dört bir yanına yayıldığı o gün… Gezi’den bugüne her mücadelemizde yolumuzu aydınlatan, hiç unutmadığımız kardeşlerimizi saygıyla anıyoruz.. #GezideyizBiz

Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım, Hasan Ferit Gedik, Ahmet Atakan ve Berkin Elvan’ın adlarının anıldığı ve suretlerinin yansıdığı her yerdeyiz… #GezideyizBiz”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu şu mesajı paylaştı:

“Gölgesini satamadığı ağacı kesenlerin vahşi kapitalist düzenine karşı yeni bir toplumsal düzen umudu ve mücadelesinin simgesi olan #GezideyizBiz”

CHP Tekirdağ Milletvekili -TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanvekili Candan Yüceer sosyal medya hesabından, “Bu ülkenin gençleri maske takma alışkanlığını korona virüs salgınında değil #GeziParkı’nda öğrendi. Orantısız zeka kazanacak… #Gezi7yasında #GezideyizBiz” mesajını paylaştı.

İmamoğlu: Milyonların derin nefes alışı oldu Gezi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yakın dönem Türkiye tarihinin en geniş katılımlı protestoları olan Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümü için mesaj paylaştı.

İmamoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Şeyh Edebali’nin ‘Ey Oğul’ seslenişi yöneticiler için anlamlı bir kılavuzdur. Kılavuzun şaştığı zamanlar oldu. Şehrin yeşiline ve demokrasisine saygı göstermeyenlere karşı milyonların derin bir nefes alışı oldu Gezi. Kaybettiğimiz canları rahmetle anıyorum.” ifadesini kullandı.

HDP: Direniş ruhu yarattı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Gezi Parkı direnişinin 7’inci yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Gezi’deki direnişin “kollektif bir umut hareketi” şeklinde nitelendirildiği açıklamada, “İstanbul’un merkezinde halkın ortak varlığı olan ağaçların bir rant için sökülmeye başlanmasını ve bir parkın nasıl düzenleneceğinin halka sorulmamasını protesto edenlerin başlattığı barışçıl itiraz ve demokratik sivil itaatsizliğe karşı AKP’nin cevabı şiddet oldu. Bu saldırı ve şiddet dalgası, 11 canı aramızdan aldı, binlerce kişiyi yaraladı. İktidarın nobranlığı büyürken, demokratik kamuoyunun sesi de ülkenin her tarafından yükselmeye başlayarak benzersiz bir direniş ruhu yarattı” denildi.

HDK: Gezi, sessizliği ve karanlığı yırtarak doğdu

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Gezi direnişinin başlangıçtaki talebi bir mahkeme kararının yerine getirilmesiydi. Direnenler hukuku savunurken, yönetenlerin kendi yasalarını uygulamama seferberliği bugün hukukla bağlı olmaktan temelli kurtulma girişimlerine dönüşüyor. Siyasi faaliyetinden ötürü rehin tutulanları salgın koşullarında hapiste bırakan infaz yasasıyla direnişçilere ve potansiyel direnişçilere karşı Gezi’nin “palalıları” yerine istihdam edilecek insan gücü sağlanması da amaçlanıyor.

“Gezi direnişinin yedinci yılını, hedef seçerek susturmak, kapatmak ya da ölüme bırakmak için kullanılmaya elverişli bir silah olarak pandemiyi de cephaneliğine alan zorbalık her yerde bildiği gibi at koştururken sokakların görece tenhalaştığı, direnişin alçak sesle konuştuğu bir dönemde karşılıyoruz. Ama Gezi bize direnişin birçok dili olduğunu da öğretti. Ve Gezi de, serhildanlar da, kendilerinden önceki sessizliği ve karanlığı yırtarak doğmuştu…”

Kaynak : Bianet


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑