Emek

Published on Eylül 14th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Yeni havalimanı inşaatında binlerce işçi eylem başlattı

İstanbul’daki 3. havalimanı inşaatında çalışan işçilerin kötü çalışma koşulları ve iş güvenliği sebebiyle bu sabah eylem başlatmasının ardından jandarma müdahale etti.

İnşaat İş Sendikası’nın temsilcileriyle jandarma komutanı arasında yapılan görüşmede herhangi bir işinin gözaltına alınmadığı bilgisi paylaşıldı. İşçilerle yönetim arasında müzakereler devam ediyor.


29 Ekim’deki açılışa yetiştirilmeye çalışılan havalimanı inşaatının şantiyesinde başlayan eylemi İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) Twitter hesabından duyurdu.

Yağmur altında uzun süre binlerce işçi sabah saatlerinde şantiye önünde toplanıp  servislerin çıkışına engel olarak tepkilerini dile getirdi.

İşçiler yağmur altında uzun süre servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu, çalışmalar sırasındaki iş kazalarında meydana gelen ölüm ve yaralanmaların  kamuoyundan saklandığını anlattı.

‘Ceza’ anonsuna kabloyu keserek yanıt

İYİ SEN Genel Başkanı Ali Öztutan, eylem yapan işçilere hoparlörlerden, “Eylem yapanlara cezai işlem uygulanacak” diye anons yapıldığını belirterek işçilerin de hoparlörün kablosunu keserek yanıt verdiğini söyledi.

Öztutan eylemin başlangıcını da “Kaldıkları kampta servis kalkıyor. Bu servisler yetersiz. Bir saat sırada bekliyorlar birbirlerini ezerek biniyorlar. Bu bir sorun. Sırılsıklam bir şekilde binerek çalışmaya gidiyorlar” diye anlattı.

TOMA’lar alandı

Eylem alanına sevk edilen jandarmalar bir süre sonra toplanan işçilere gaz kullanarak müdahale etti. Eylem alanına TOMA’lar da sevk edildi.

Arkadaşlarımız göçük altında kaldı

Eyleme katılan işçilerin Cumhuriyet gazetesinde yer alan bazı anlatımları şöyle:

– “Dün otobüs kazası oldu orada arkadaşımız yaralandı. Ondan önceki gün yine arkadaşlarımız yaralandı. Arkadaşımız çatıdan düştü o yaralandı. Metro göçüğünde arkadaşlarımız içeride kaldı. Söylenmiyor bunlar.” 

– “Yağmurun altında bekletiyorlar. Odalarımız tahtakurusu, pire dolu.” 

– “İşçilerin yarısı sabah işe çıktı. Yarısı burada. Patronlar bizimle muhatap olmuyor, ‘Bir hafta içinde hallolacak’ deyip erteliyorlar.” 

– “Her gün iki ölü çıkıyor. Her gün yaralı arkadaşlarımız var. Şişli Etfal’de yatıyor bir tane arkadaşımız. Bize yoğun bakımda olduğu söylendi fakat bilgi alamıyoruz.” 

 

Kaynak: Diken

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑