Genel

Published on Mart 15th, 2019 | by Avrupa Forum 11

0

Yeni Zelanda’da Saldırı: 49 Kişi Hayatını Kaybetti

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen saldırılarda en az 49 kişi hayatını kaybetti. Saldırı sonrası yapılan operasyonda da bir araçta patlayıcı bulundu.

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch kentindeki Hagley Park bölgesinde bulunan iki camiye yerel saatle 13:40 civarı Cuma namazı sırasında silahlı saldırganlarca ateş açıldı. 


Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in verdiği son bilgiye göre saldırıda şu ana kadar 49 kişi hayatını kaybetti. En az 20 yaralı olduğu bildiriliyor.

Saldırı sonrası patlayıcı bulundu

Polis, biri Hagley Park biri Linwood caddesindeki iki camiye eş zamanlı düzenlenen saldırılar, sonrası düzenlenen operasyonda saldırgana ait olduğu sanılan bir araçta patlayıcı bulunduğunu ve etkisiz hale getirildiğini açıkladı. 

4 kişi gözaltına alındı 

Kendini Brenton Tarrant olarak tanımlayan ve asker üniforması giyen bir kişi saldırıyı canlı olarak yayınladı. 

Başlatılan operasyonda biri kadın dört şüphelinin gözaltına alındığı bildirilirken, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, gözaltına alınan bir kişinin Avustralya vatandaşı olduğunu açıkladı.

Morrison “Biz de şok içindeyiz, biz de çok sarsıldık. Aşırı sağcı, vahşi terörist tarafından yapılan saldırıyı kınıyoruz” dedi. Avusturalya Başbakanı Scott Morrison yakalanan dört kişiden birinin Avustralya vatandaşı olduğunu söyledi ve bu kişiyi “aşırı sağcı terörist” diye tanımladı.

Saldırgan manifesto yayınlamış

Saldırıyı gerçekleştiren kişinin kendi YouTube sayfasından Müslümanları hedef alan 70 sayfalık bir manifesto yayınlandığı açıklandı.

Yeni Zelanda hakkında Büyük Okyanus’un güneyinde Avustralya’nın yaklaşık 2 bin kilometre güneydoğusunda yer alıyor. Ülke iki büyük ada ile (Kuzey Adası ve Güney Adası) çok sayıda küçük adadan oluşuyor. Christchurch Güney Adası’nın en büyük kenti. Başkenti: Wellington Nüfus: 4,8 milyon Yüzölçümü: 268,838 km² Devlet Başkanı (Genel Vali): Dame Patsy Reddy Başbakan: Jacinda Ardern Konuşulan diller: İngilizce ve Maori Para Birimi: Yeni Zelanda Doları (1 USD = 1,40 YZD) GSYİH: 202 milyar ABD Doları Etnik Yapı: Yüzde 71,2 Avrupalı, yüzde 14,1 Maori, yüzde 11.3 Asyalı, yüzde 7,6 Pasifik kökenli, yüzde 8,1 diğer. Yeni Zelanda İngiliz Uluslar Topluluğuna mensup bir ülke. Yönetim biçimi, İngiltere’ye benzer parlamenter demokrasiye sahip anayasal monarşi olarak tanımlanıyor. Anayasal demokrasi olarak da adlandırılan devlet düzenini tek bir belge düzenlemez, yani Yeni Zelanda’nın Anayasa’sı yok. Anayasal düzen, kanunlar, mahkeme içtihatları ve tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkan uygulama kuralları üzerine oturtulur. Yeni Zelanda’da ayrıca, yerli halk olan Maorilerle yapılan 1840 Waitangi Anlaşması, kurucu belge olarak kabul edilir. Devlet Başkanı İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’tir. Ancak bu makam Yeni Zelanda Başbakanının teklifi üzerine kraliçenin genellikle beş yıllık sürelerle atadığı Genel Vali tarafından temsil edilir. Kraliçe ve Genel Vali tarafsız ve simgesel konumda durur. Yürütme seçimle gelen başbakan tarafından yerine getirilir. Parlamentoda çoğunluğu teşkil eden partinin ya da koalisyonun lideri, yerleşik uygulama uyarınca, Genel Vali tarafından Başbakan olarak atanır. Yeni Zelanda’da din Ülkenin yüzde 57’si Hristiyan, yüzde 2,1’i Hinduizm, 1,6’sı Budist, 1,2’si Müslüman. Nüfusun yüzde 36,6’sı ise dinle ilişkisiz. (Kaynak:globalreligiousfutures.org Son güncelleme 2016) George Washington Üniversitesi akademisyenlerinden İran kökenli araştırmacı Scheherazade S. Rehman ve Hossein Askari 2010 yılından beri “Islamicity Index” (İslamlılık Endeksi) hazırlıyor. Çalışmada hem İslam ülkelerinin hem de diğer ülkelerin ekonomi, hukuk, insani ve siyasi haklar ile uluslararası ilişkiler alanlarındaki politika ve uygulamaları İslam’ın temel hükümlerine göre ele alınıyor. Yeni Zelanda bu endekste en üst sıralarda olan ülkelerden biri.  Yeni Zelanda 2013’te İslami kurallara en çok uyan ülkeydi. 2015’te ikinci sıraya düştü.

Bianet (PT/HK) 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑