fbpx

Yazarlar

Published on Nisan 23rd, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Yumruk bize atılmıştır, Kemal Bey’e değil – A.Mahir

Kemal Bey’e yapılan saldırıyı bütün nefretimle kınıyorum. Ondan hoşlanmıyor olmam, bu protestoya engel değil. Çünkü bilirim ki bu saldırı faşist karakterlidir. Bütün sol değerlere, muhalif idelere, aykırı olanlara düzenin saldırısıdır bu. Bu yumruk demokrasi güçlerine atılmıştır. O son kertede özür dileyip, neden yanlış anlaşıldığını döne döne anlatmak istese de, bu saldırı CHP’ye seçimlerde verilen HDP desteğine kusulan bir nefret niteliğindedir. O zaman, Faşizme karşı mücadelenin birlikte verilme zorunluluğu, bir an önce bilince çıkarılmalıdır.

Şimdi buradan ”Neden hoşlanmadığını yazma gereği duyuyorsun?” diye bana taş atmaya çalışanlara bir ”Dur bakalım!” deme hakkımı kullanacağım. ”İsraille yiyip Filistinle ağlayan iki yüzlülüğe yanıtım vardır. Dilimizde tüy bitercesine yinelediğimiz, demokrasi mücadelesinin gözetmesi gereken sorumluluk ve duruşu tarif edip durmuşuz. Bu ölçütlere uymayan densizlikleri eleştirme hakkımıza saldırmak ile, Kemal Beye saldırmak arasındaki ince çizgiyi farketmeyen bilgiçler bana ahkam kesmesin!

CHP’yi AKP’nin hizmetine geçiren komplolara bir eleştiriniz var mı? Kemal Beyi CHP’nin başına musallat eden derin aklın farkında mısınız? Ekmeleddin gibi bir Osmanlı artığını aday yapan rezalete imza atan Kemal Beyin, Mansur Yavaş adaylığı ile histerileri coşan , hızını alamayıp Bozkurt işaretleri yapan demokrasi fukarasına eleştiri kuaramayanlar, bana gelince mi aslan kesiliyorsunuz!

Adalet yürüyüşüyle muhalefete kazanımlar sağladığı düşünülen Kemal Beyin, 7 Haziran seçimlerinden sonra, oyalamaya iştirak edip, AKP’nin ülkeyi çektiği şiddet sarmalında destekleyecek kadar kendi gerçeğinden uzaklaşan tutumu karşısında bir söz edemeyenler, bana vurun bakalım! AKP’nin her defasında sınır ötesi operasyon adı altında, IŞİD yanlısı AKP’nin Ortadoğu dizaynına imza vermekle kalmayıp, suçsuz günahsız Afrin kuşatmasına devlet bekası aldatmacasıyla destek sunan Kemal Beyi mi sevmeliydim?

KHK Kararnameleriyle içeri tıkılan halkın seçilmiş belediye başkanlarına bir empati bile yapmayan, dahası onların kıyılmasını ellerini oğuşturarak karşılayan Kemal Beyi mi sevecektim? CHP’nin oylarıyla HDP Başkanları ve Milletvekillerini esir alan AKP’ye destek sunan bir zatı, sevmemi mi istiyorsunuz benden? Kaldı ki o dinamik sayesinde bugün onca önemli belediyeyi kazanan CHP’nin, şu kısa geçmişte yaptığı hatalar yüzünden başımıza tebellaş olan AKP Faşizminin suç ve günah ortağı olan Kemal Bey, çok mu sevilmeyi hakediyor sizce?

Kitleleri kaç seçim ardından sokaktan çekip alan ve yenilgileri kitlelere yedirmeye çalışan Kemal Beye sevgi duymuyorum. Bu doğru. Bu bizim sevisiz olduğumuz anlamına mı geliyor?Tarihinde gördüğümüz akıl almaz manevralarla, her dem gerici, ırkçı devletin uşağı rolüne soyunmuş bir CHP’nin, devrim tarihimizin kahramanlarına idam yolunu hak görmesi karşısında benliğimizi unutmamızı mı istiyorsunuz bizden? 
TBMM’de 30 CHP’linin karşı oyuyla kurtulmaları mümkün iken, bu basireti göstermeyen, Denizleri idama götüren kararın suç ortağı bir CHP’nin başkanının, şimdilerde devrimcilerin mezarlarına çiçek koymasıyla mı avunalım istiyorsunuz?

Ucuz suçlamalara yeltenmeyin lütfen! Kemal Beye yapılan saldırı çirkindir. Tıpkı diğer bütün kıyamlar gibi! Lanet olsun Faşizmin çirkin yüzüne! Demokrasi mücadelesi birlikte topyekün savaşımla ancak başarıya götürülebilir. Bir garip devlet heyulasına hep mağlup olmuş, her defasında ülkücü kardeşlerine güzelleme yapan bir kişiliğin belkemiği, böylesi soylu bir kavgada ayakta duramaz. Kendisine demokrasi adına oy vermiş bir partiyi, AKP’nin pompaladığı korkular yüzünden ağzına bile alamayan bir korkaklığa aşık mı olaydık?

Barış ve kardeşlik projesi, devletin dayatmalarıyla hep yalpalayan, basiretsiz bir figürün beceriksizliklerine feda edilecek denli basit bir proje değildir. İstanbul ve diğer önemli şehirleri CHP’ye kazandıran iradeye ikide bir saldıran, ötekileştiren, şeytanlaştıran, düşmanlaştıran bir tutuma karşı tutarlılık ve sahiplenme bekliyoruz. Yoksa siz de tıpkı devletin dayattığı lügatla HDP’nin konuşmasını mı bekliyorsunuz? Onun sizden farkını anlamaktan çok uzaktasınız maalesef!
Muhalif olmanın, demokrasi mücadelesi açısından öngeldiği ortak bir iradi duruş, sizce nedir?

Artık ülke yeni bir demokratikleşme sürecine girecekse, herkes buna uygun bir tutum almalıdır. AKP’nin ülkeyi yeniden savaş ve kör şiddetin sarmalına çekmesi karşısında, CHP’nin bütün muhalif güçlerle karşı perdeden sorumluluk alması, devletin bekası tuzağına çekilerek yeniden AKP’nin elini güçlendirmemesi beklentimiz olmalıdır.

Devletin ve özelde de AKP’nin meşrebini bölüşen, sözümona muhalefet ettiğini sanan, bir garip beka uğruna ülkenin demokrasi dinamiklerinden uzak duran CHP’nin, hızla bir durum muhakemesi yapması, danışıklı şehit edebiyatına prim vermeden, ülkeyi şiddetin batağına bilerek çeken iktidara tavır alması gerekmektedir.

Faşizm okşanmaya gelmez!

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑