Yunanistan

Published on Aralık 8th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Yunanistan adalardaki 6 bin mülteciyi ana karaya taşıyacak

Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas: “Yıl sonuna kadar korunmasız durumda olan 6 bin sığınmacı ve mülteciyi ana karaya taşımayı planlıyoruz”

Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, aşırı kalabalık ve kötü yaşam şartları nedeniyle eleştirilen Ege adalarındaki kamplardan 6 bin mültecinin daha ana karaya taşınacağını söyledi.


Vitsas, bakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında, ülkesindeki göç meselelerini ele aldı.

Midilli, Sisam ve Sakız gibi Doğu Ege Adaları’na düzensiz göçmen geçişlerinde önceki yıla oranla artış kaydedildiğini belirten Dimitris Vitsas, 2018 yılı içerisinde 28 bin göçmenin geçiş yaptığını ifade etti.

Vitsas, adalarda bulunan göçmen kamplarındaki aşırı kalabalık ve kötü yaşam şartları nedeniyle 2018’de 23 binden fazla mültecinin ana karadaki kamp ve evlere taşındığını belirterek, “Yıl sonuna kadar korunmasız durumda olan 6 bin sığınmacı ve mülteciyi ana karaya taşımayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 290 göçmenin Türkiye’ye iade edildiğini aktaran Dimitris Vitsas, 886 göçmenin gönüllü olarak ülkelerine döndüğünü, 177 mültecinin ise aile birleştirme programı kapsamında Almanya’ya gönderildiği bilgilerini paylaştı.

Vitsas, Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a yönelen göçmen akınında da önceki yıla göre artış kaydedildiğine işaret ederek, 2018 yılı içinde 14 bin 250 göçmenin söz konusu bölgeden giriş yaptığını dile getirdi.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑