fbpx

Almanya

Published on Kasım 19th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Yüzlerce kişi Makbule Yüksel’i uğurladı

Geçtiğimiz Cumartesi günü vefat eden, bölgenin demokrat kadınlarından HDF Almanya ve HDB Ulm eski yöneticilerinden Makbule Yüksel bugün düzenlenen cenaze töreniyle Ulm Mezarlığında toprağa verildi.

AF (Ulm)

Ulm ve geniş civarının tanınan kişilerinden, uzun yıllardır sosyal ve siyasal alanda mücadele veren demokrat kadınlarından olan Makbule Yüksel Sarak’ın ölümü bölgede büyük üzüntü yarattı. Uzun yıllardır Hessen Eyalet Milletvekili olan Turgut Yüksel’in kız kardeşi olan Makbule Yüksel 1,5 yıldır mücadele ettiği hastalığa yenik düştü. Çok sayıda kişinin katıldığı, Ulm Merkez Mezarlığında düzenlenen cenaze töreninden sonra, Yüksel’in naaşı bugün burada toprağa verildi.

            Sakine Yüksel ve uzun yıllar önce vefat eden Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF) ve Ulm örgütlenmesi Halk Dernekleri Birimi (HDB) kurucularından Bedri Yüksel’in kızı olan, 1958 doğumlu Makbule Yüksel, yine geçtiğimiz yıl vefat eden Fuat Sarak’ın eşiydi. Uzun yıllardır HDB üyesi olan Makbule Yüksel, dönem dönem HDB ve HDF yönetimlerinde  de yer aldı.

Yüksel Ailesi ve çevresi, Makbule Yüksel’in vefatından beri üç gündür taziyeleri üyesi olduğu HDB derneğinde kabul ediyordu. Ulm mezarlığında Türkiyelilere ayrılan bölümde toprağa verilen Makbule Yüksel’in cenaze ekranını Frankfurt’tan gelen Dede Kasım Erdoğan yönetti. 1958 yılında Tunceli (Dersim) Pülümür’de doğan Yüksel’in Turgut, Güler, Yasemin adında üç kardeşi ve Çilem ile Dilara adında iki kızı var.

            Makbule Yüksel’in cenaze töreninde, üyesi HDB Ulm Başkanı ve Ulm Belediye Meclisi Üyesi Dr. Haydar Süslü başta olmak üzere, HDB, AKM, ATİF, AGİF, ADHF, KON-MED, HDP, DİDF, ÖDP, SYKP gibi kurum ve çevrelerden çok sayıda kişi katıldı. HDB Başkanı Süslü Yüksel için “Yeri zor doldurulacak insan” dedi.

            Cenaze töreninden sonra HDB derneğinde lokma dağıtıldı.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑