Türkiye

Published on Eylül 11th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Zazalar Kürt değil

DEZA-PAR Genel Başkanı Dilaver Eren, Zazaların Kürtlerden farklı bir dil, kültür ve tarihe sahip olduğunu savunarak, “Ama hepimiz Aryan halklarız,  kardeş halklarız” dedi.

Zaza Halk Partisi adıyla 2017’de kurulan siyasi oluşum, daha sonra isim değiştirerek Demokrasi Zamanı (DEZA-PAR) adını aldı. DEZA-PAR Genel Başkanı Dilaver Eren, Zazaların ayrı bir halk olduğunu ve Kürtlerden farklı olduğunu söyledi.


Rûdaw’a konuşan Eren, “Zazaların farklı bir dil, kültür ve tarihe sahip olmasından kim ne sıkıntı duyabilir? Bu komplekse hiç takılmadan, bence önemli olan tarihçilerin belirttiği dibi Zazaların ayrı bir  halk olduğu, ayrı bir dilleri ve tarihlerinin olduğudur. Ama hepimiz Aryan halklarız,  kardeş halklarız, buralarda komşu olarak yaşadık.  Zazaların tarihte hiç bir komşusuna da kötülüğü yoktur” dedi.

Zazaların Kürt olup olmadığına dair tartışmalar epey uzun bir süreden beridir devam ediyor. Zazalar ile ilgili araştırma yapan araştırmacılardan bazıları Zazaların Kürt değil farklı bir milletten, bazıları ise aslen Türk olduğunu ileri sürse de araştırmacıların çoğu Zazaların Kürt olduğunu tartışmasız bir gerçek olduğunu savunuyor.

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan araştırmacı Fatih Çiçek, “Evet Zazalar Kurmanc değil ama Kürt’tür. Tıpkı Kurmanc, Soran, Goran, Hewraman ve diğerleri gibi Zazalar da Kürt’tür. Fakat karmaşa, Zazalar Kurmanctır denildiğinde ortaya çıkıyor. Ne Zazalar Kurmanc, ne Kurmanclar Zazadır ama her ikisi de Kürt’tür” dedi.

Zazaların kendilerini ve dillerini tanımlamaları ise bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Zazaların bir çoğunun kendilerini tanımlama şekli aslen ulusal değil daha çok etnik veya dini niteliktedir. Kaynak: www.nucevan.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑