fbpx

Almanya

Published on Haziran 4th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

ZDF: Almanya’da 8 bin kişi MİT’e çalışıyor, DİTİB’in önemli rolü var

Türkiye’nin Almanya’daki istihbarat faaliyetleriyle ilgili tartışmalara bir yenisi eklendi. Bu kez konuyu gündeme getiren Alman ZDF kanalı, Almanya’da MİT’e çalışan sekiz bin kişinin bulunduğunu, Türkiye istihbaratının faaliyetlerinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı 900 caminin önemli bir rol oynadığını vurguladı. 

Alman ZDF kanalında dün akşam yayımlanan Zoom haber programında Türkiye istihbaratı MİT’in Almanya’daki faaliyetleri ayrıntılı şekilde ekranlara getirildi.

Programda, söz konusu camilerde görevli Türk imamların, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhaliflerine ilişkin bilgileri direkt olarak konsolosluklara ve büyükelçiliğe aktardığı belirtildi; 2017 yılında bazı imamlara soruşturma açıldığı, ancak bir süre sonra dava dosyalarının kapatıldığı da hatırlatıldı.

Gazeteci Gazeteci Hayko Bağdat’a yönelik suikast planına dikkat çekilen programda, HDP eski milletvekili Turgut Öker’e yönelik olarak da, NRW Eyaleti’nde yaşayan bir MİT’in muhbirinin ihbarı üzerine, Türkiye’de dava açıldığı anlatıldı.

Bunların yanı sıra çok sayıda Kürt aktivisti ile Erdoğan rejimini sosyal medya platformlarında eleştiren kişiler hakkında MİT’in Almanya’daki faaliyetleri sonucunda Türkiye’de davalar açıldığı, hatta bazıları hakkında hapis cezalarının verildiği ifade edildi.

Programa konuşan siyasetçiler ve uzmanlar ise Türk devletinin Almanya’da yaşayanları fişlemesinin suç olduğuna dikkat çekti.

Önde gelen istihbarat uzmanı Erich Schmidt-Eenboom da, program için verdiği röportajda, MİT’in Almanya’da en fazla örgütlü istihbarat kurumlarından biri olduğunu belirterek, federal hükümetin sessizliğini eleştirdi.

Schmidt-Eenboom Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 günü Kürt kadın aktivistler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilmesinin de MİT’in işi olduğunu belirtti.

4 Ağustos 2017’ta Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde PKK’nin alıkoyduğu MİT sorumluları Erhan Pekçetin ve Aydın Güney’in Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yayımlanan ifadelerini de inceleyen Erich Schmidt-Eenboom, MİT’çilerin Paris katliamına giden süreç hakkında anlattıkları infaz emrinin hiyerarşisi ile olaya ilişkin verdikleri ayrıntılı bilgilerin inandırıcı olduğunu söyledi.

Ayrıca Paris’teki suikast emrinin bizzat Erdoğan tarafından verildiğine dair Fransız istihbaratı ile güvenlik birimlerinin elinde bulunan bilgileri Fransız savcılığına verdiğini ve bunların soruşturma dosyasında yer aldığını hatırlatan Schmidt-Eenboom, Paris’teki olayın bir benzerinin ülkesinde yaşanmaması için Federal Alman hükümetinin Ankara’ya “kırmızı çizgiyi aşma” uyarısı yaptığını savundu.

İki MİT sorumlusu, Paris katliamının tetikçisi Ömer Güney’in Türkiye’ye seyahatlerinde biletlerinin de MİT’e bağlı bir seyahat acentesi tarafından alındığını söylüyordu.

ANF’de yayımlanan itiraflarda anlatılan ve deşifre edilen infaz emrinin hiyerarşisi şöyle sıralanıyordu: “MİT Yurtdışı EBF (Etnik Bölücü Faaliyetler) Daire Başkanı Uğur Kaan Ayık, o dairedeki Operasyon Şube Müdürü Oğuz Yüret, operasyon şube elemanı Ayhan Oran ve katliamın planlayıcısı olarak ifade edilen Sabahattin Asal.”

Kaynak: Ahval

Tags: , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑