fbpx

Almanya

Published on Mayıs 2nd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

ZDF ekibine “maskeli” saldırı: 6 kişi tutuklandı

Dün (1 Mayıs günü) Alman kamu televizyon kanalı ZDF’in hiciv programı “Heute-Show” için Berlin’in merkezi semti Mitte’de çekim yapan ekip kimliği belirsiz maskeli kişilerin saldırısına uğradı.

Olayda, kanalın güvenlik görevlileri dahil, ZDF ekibinden beş kişi yaralandı. Ekibin bir üyesi hastaneye kaldırıldı, diğerleri tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Heute Show muhabiri ve ünlü komedyen-kabare sanatçısı Abdelkarim Zemhoute’un saldırıda yaralanmadığı bildirildi.

“Heute-Show”un daha önce kaydedilmiş olan yeni bölümü dün akşam yayımlandı. Ekip, 8 Mayıs’ın programı için yaptığı çekimleri de bitirmiş geri dönmeye hazırlanıyordu.

Polisin açıklamalarına göre yedi kişilik ZDF ekibine 20 kişi saldırmıştı. Olayla ilgili görülen biri kadın beşi erkek toplam altı kişi akşam saatlerinde gözaltına alındı.

Saldırganların özellikle Abdelkarim Zemhoute’u hedef alan ırkçı bir güruh olması yabana atılamayacak bir ihtimal. Olayla ilgili soruşturma Devlet Güvenlik Kurumu tarafından devralınmış bulunuyor ve saldırının bir siyasi arkaplanı olup olmadığı da araştırılıyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Almanya Temsilciliği, gelişmelerle ilgili bir açıklamada bulunarak, “Dehşete düştük. Polisin hemen gözaltılara girişmesi memnuniyet vericidir. Failler hızla cezalandırılmalıdır!” dedi.

AF

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑