Türkiye

Published on Şubat 3rd, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Zeki Erginbay mezarı başında anıldı

42 yıl önce kontrgerilla tarafından kaçırılıp işkence edildikten sonra öldürülen devrimci hareketin ve Kurtuluş Hareketi’nin öncü kadrolarından Zeki Erginbay Kısıklı’da mezarı başında anıldı.

Zeki Erginbay’ı anma etkinliği istanbul Kısıklı’daki mezarı başında dün gerçekleştirildi. Sosyalizm mücadelesi sırasında yitirilen devrimcierin anısına saygı duruşu ile başlayan etkinlik, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yücel’in konuşması ile devam etti.


Zeki Erginbay’ın mücadele hayatı ve dönemin mücadele koşullarının aktardığı konuşmada, bugün geçtiğimiz zorulu süreçte, faşizmi geriletmek için birlite mücadele etmenin önemi vurgulandı.

Zeki Erginbay kimdir?

Zeki Erginbay, 1960’lı yılların sonunda TİP ve devrimci gençlik hareketi içinde yer aldı. 12 Mart 1971’den sonra Dev-Genç ve THKP/C davalarından yargılanan Erginbay, serbest kalınca Genç Sosyalistler Birliği’nde (GSB) örgütlendi. 1976’dan itibaren ise Kurtuluş Hareketinin İstanbul’daki örgütlenmesinde önemli bir rol oynadı. İnşaat Mühendisleri Odası’nda çalışan Erginbay, Oda’nın çıkardığı Teknik Güç dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yürütüyordu.

Zeki Erginbay, 23 Ocak 1977 günü Şişli-Osmanbey’de çalıştığı İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden çıkışında güpegündüz kaçırıldı. 12 gün sonra, 5 Şubat 1977 günü Şile yolu üzerinde cesedi bulundu. Cesedin incelenmesinden, sol göğsünde bir kurşun yarası ve vücudunun çeşitli yerlerinde işkence izleri tespit edildi. Erginbay, faili meçhul cinayetlerin ilk örneklerinden biridir. 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑